RT: بخش فارسی یورو نیوز بسته می‌شود
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب: 38964
جشن گشایش بخش فارسی یورونیوز در پارلمان اروپا، بروکسل، ۲۰۱۰
بخش فارسی تلویزیون یورونیوز که در سال 89 شروع به کار کرد به گفته رئیس این رسانه سعی در برقراری توازن و تعادل خبری درجهان داشت حال آنکه با پیچیده شدن ابعاد بحرانهای جهانی، آنها هستند که دامن این رسانه را گرفته اند.

شبکه یورونیوز که تامین مالی آن را اتحادیه اروپا برعهده گرفته 5 آبان ماه 1389 برنامه های خود را به زبان فارسی آغاز کرد و با اضافه شدن شبکه فارسی، تعداد شبکه های تلویزیون یورونیوز که در سال ۱۹۹۳ میلادی راه اندازی شده و مقر آن در شهر لیون فرانسه است در آن برهه زمانی به ۱۰ شبکه رسید.

این شبکه در بدو تاسیس برنامه های خود را به زبان های فرانسوی ، انگلیسی ، اسپانیایی ، آلمانی و ایتالیایی پخش می کرد اما دیری نپایید که رویکرد تعدد زبان ها را درپیش گرفت و لیست خود را تکمیل کرد و زبان های پرتغالی، روسی،عربی و فارسی  را نیز به مجموع زبان های قبلی اضافه کرد.
تاسیس بخش فارسی حتی موجب واکنش وزارتخارجه ایران هم شد و سخنگوی وقت این وزارتخانه، مهمان پرست رسماً در این باره گفت که اگر رویکرد شبکه یورونیوز دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران باشد از نظر ما رویکرد غلطی است که افکار عمومی مردم را تحریک می کند.

هر چند که «ماريا سرسالاري»، مدير بخش فارسي يورونيوز در آن زمان گفته بود كه برنامه‌هاي يورونيوز ديد جهاني مي‌دهد و از يك پنجره اروپايي، همه اخبار جهان را در بر مي‌گيرد و گزارش‌ها نشان مي‌داد كه اين شبكه فارسي زبان در نظر دارد تا ۱۲۶.۵ميليون نفر مخاطب فارسي زبان در سراسر جهان از جمله ايران، افغانستان و تاجكستان را جذب كند اما گویا ورق برگشته است.

چراکه خبری که اخیراً توسط بخش عربی تلویزیون RT یا همان «روسیاالیوم» منتشر شده نشان از رویکردی جدید در این رسانه دارد. رسانه‌های خبری اوکراین امروز سه‌شنبه اعلام کردند کارمندان بخش اوکراینی یورونیوز روز گذشته (دوشنبه) به مدت ۴ ساعت اعتصاب کردند و دست از کار کشیدند. این اقدام در اعتراض به طرح مدیریت شبکه درباره توقف پخش اوکراینی یورونیوز از ۱ آوریل ۲۰۱۷ (۱۲ فروردین ۱۳۹۴) انجام شد.
همچنین خبرنگاران دو بخش عربی و فارسی یورونیوز که حدود ۱۰۰ نفر می‌شوند در اعتصاب کارمندان بخش اوکراینی این شبکه شرکت کردند. به نوشته تلویزیون «روسیاالیوم» فعالیت این دو بخش نیز قرار است به علت کمبود بودجه متوقف شود.
گفتنی است که این اعتراضات برای نخستین‌بار از زمان تاسیس یورو نیوز در سال ۱۹۹۳ است که انجام می‌شود.

پیشتر در بدو تاسیس بخش فارسی این تلویزیون، رییس وقت یورونیوز، فیلیپ کایلا، گفته بود: "هدف یورونیوز از پخش برنامه ها به زبان فارسی و دیگر زبان ها، تسهیل در ایجاد تفاهم و برقراری توازن و تعادل خبری درجهان است." حال آنکه با پیچیده تر شدن ابعاد و مختصات بحرانهای جهانی از قبیل جنگ اوکراین و بحران کریمه، جنگ داخلی در سوریه، پیدایش داعش در منطقه و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، این توازن و تعادل خبری در حال گردش است تا آنجا که حتی دامن خود رسانه های مربوطه را هم در بر گرفته است.
Share/Save/Bookmark