تحلیلگر BBC: رای می دهم، به نظر بنده رای ندادن غیر اخلاقی است
دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۶
کد مطلب: 40664
تحلیلگر BBC: رای می دهم، به نظر بنده رای ندادن غیر اخلاقی است
تحریم انتخابات توسط افراطی ترین نیروهای سیاسی حمایت می شود. سازمان هایی که سال‌هاست تندروترین مشی مسلحانه را دنبال کرده‌اند و حاصل کارشان جز کشته شدن هزاران جوان بیگناه نبوده است، فعالانه از تحریم انتخابات حمایت می کنند و در این باره یارگیری می کنند.

پس از ناکامی برخی از گروه های سیاسی در تحریم انتخابات، اکنون بسیاری از فعالان رسانه ای و سیاسی خارج نشین، مردم را به رای دادن دعوت می کنند. ابراهیم نبوی یکی از همین افراد بود که در روزهای اخیر، با انتشار مطلبی، دلایل رای دادن خود را در 5 بند توشیح داد.

بیشتر بخوانید:
+ ابراهیم نبوی: به این پنج دلیل، رای می دهم

سعید برزین نیز یکی اخیرا با انتشار مطلبی در سایت ایران وایر، از دلایل خود برای رای دادن در انتخابات پیش رو می گوید و معتقد است حضور در انتخابات هموارترین راه برای تغییر و (حذف طبقه حاکم) است، بخش های از این مطلب را در زیر بخوانید:

رای می دهم؛به نظر بنده رای ندادن غیر اخلاقی است، حداقل به هفت دلیل

«یک - اگر مبارزه سیاسی از طریق بستر انتخاباتی را رد کنیم جز براندازی (به معنای حذف طبقه حاکم دولتی) و اعمال خشونت راهی نداریم. اگر مبارزه انتخاباتی نباشد هیچ استراتژی بجز سرنگون کردن نهادهای حکومت (با خشونت های همراه آن) وجود ندارد و برای این باید بر طبل تنفر و تضاد و قهر کوبید.

دو - هیچ سازمان و گروهی که بخواهد یک «استراتژی غیر انتخاباتی» را رهبری کند وجود ندارند. وعده سر خرمن است که «یک گروهی پیدا خواهد شد». این اشتباه مطلق است. نیرویی پیدا نخواهد شد. ما همین است که هستیم. این ملت همین است که هست. نیروهای سیاسی همین است که هستند.

سه - تحریم انتخابات دست افراطی ترین نیروها را در داخل حکومت باز می گذارد که به قدرت برسند و هر کاری که می خواهند بکنند. دیدیم هنگامی که اصلاح طلبان در انتخابات شوراها کم توجهی کردند، شوراهای شهر را کاملا در اختیار تندروترین نیروها گذاشتند و خودشان چهار سال کنار ماندند.

چهار - تحریم انتخابات توسط افراطی ترین نیروهای سیاسی حمایت می شود. سازمان هایی که سال‌هاست تندروترین مشی مسلحانه را دنبال کرده‌اند و حاصل کارشان جز کشته شدن هزاران جوان بیگناه نبوده است، فعالانه از تحریم انتخابات حمایت می کنند و در این باره یارگیری می کنند.

پنج - باید با مهره های موجود شطرنج بازی کرد. نمی توانید بگویید «من خوشم نمی آید که رخ به خط مستقیم حرکت کند. میخواهم زیگ زاگ بزند.» این شدنی نیست. ما با واقعیت هایی روبرو هستیم و باید در چارچوب این واقعیت ها بازی کنیم. شرایط ایران نماد کامل این واقعیت ها هستند. اما انسان ها تغییر می کنند.

به همین خاطر وظیفه اخلاقی خود می دانم که نیروهای میانه رو  را در داخل نظام تقویت کنم و موقعیت آنها را پیش ببرم. و در عین حال، از تشویق تنفر و تضاد و درگیری بپرهیزم. و ادبیات دو قطبی «ما فرشته هستیم» و «آنها دیو هستند» را کنار بگذارم. و بجای نمک پاشیدن بر زخم های موجود، راه عملی درمان را پیدا کنم. به همین خاطر رای می دهم.»
Share/Save/Bookmark