بی بی سی؛ کدام کشور مواد مخدر به ایران آورد؟
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۲
کد مطلب: 21520
مولف :
 
آماری که نشان می دهد با اینکه انگلیس در چند سال پیش در گیر رکود اقتصادی بوده و فشار زیادی بر روی دوش مردم این کشور احساس می شده اما سرانجام توانسته بود به زحمت از این بحران عبور کند اما یکی از دلایل خارج شدن انگلیس از این بحران رونق تجارت مواد مخدر و روابط جنسی بوده که توانست کمک زیادی به اقتصاد این کشور بکند. میزان تجارت غیر قانونی مواد مخدر و روابط جنسی در انگلیس ۱۰ میلیارد پوند (۱۶ میلیارد دلار) تخمین زده می شود.
سایت بی بی سی فارسی در گزارشی به موضوع مصرف مواد مخدر در ایران پرداخته و در این گزارش با ارائه آمارهایی از قول مسوولین ستاد مبارزه با مواد مخدر و پلیس ایران وضعیت مصرف مواد مخدر در ایران را نگران کننده ارزیابی می کند. آمارهایی که بی بی سی به آنها استناد می کند به این شرح است:

• علیرضا جزینی، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نسبت به شیوع مصرف مواد مخدر صنعتی در ایران هشدار داده و گفته که"تغییر نگرش در مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی بسیار نگران کننده و فاجعه آمیز است ."

• گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می دهد که یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایران معتاد وجود دارد و سالانه ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر در این کشور مصرف می شود .

• آقای جزینی کاهش همچنین از کاهش سن مصرف مواد مخدر در کشور به ۱۵ سال ابراز نگرانی کرده و گفته که " یک درصد دانش آموزان کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند که ۶۰ درصد این تعداد شیشه مصرف می کنند ."

بی بی سی با طرح این موضوع و ذکر این آمارها به شکلی نشان می دهد که مصرف مواد مخدر در ایران دارای وضعیت بدی است در بررسی این گزارش می توان از دو جهت به تحلیل و ارزیابی آن پرداخت.

اول: وضعیت مصرف مواد مخدر در انگلیس
دوم: عوامل رواج اعتیاد در ایران. دو بخشی که واقعیت های تکان دهنده ای را نشان می دهد.

بخش اول: بررسی وضعیت اعتیاد در انگلیس
آمارها نشان می دهد وضعیت معتادین در انگلیس و اروپا به مراتب بدتر از ایران است که برای نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. آژانس مبارزه با مواد مخدر اتحادیه اروپا اعلام كرد: آمار مصرف مواد مخدر در این قاره در سال های اخیر
میزان مصرف کوکایین در انگلیس ۴/۶ درصد است
رشد قابل توجهی داشته است و انگلیس مقام نخست را در این باره كسب كرده است .

در این آمار به رشد قابل توجه مصرف کنندگان کوکایین در انگلیس اشاره شده و آمده است، میزان مصرف کوکایین در انگلیس ۴/۶ درصد است، در حالی که این آمار در ایتالیا، ۴/۲ درصد گزارش می شود و چهارده میلیون نفر از افراد پانزده تا شصت و چهار سال در اروپا مصرف کوکایین را تجربه کرده اند.

۲. به گزارش بی بی سی، “مرکز عدالت اجتماعی” می‌گوید سوء مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر، سالانه ۳۶ میلیارد دلار برای انگلیس هزینه دارد. این مرکز توسط وزیر کار و امور بازنشستگی انگلیس تاسیس شده است .

گزارش تازه این موسسه هشدار داده است که انگلیس به مرکزی برای سایت‌های اینترنتی فروش “مواد مخدر مجاز” اما خطرناک تبدیل شده است.

این موسسه پژوهشی می‌گوید از هر دوازده جوان انگلیسی یک نفر به مصرف مواد مخدر مجاز اذعان می‌کند که این بالاترین آمار مصرف در قاره اروپاست.

به گفته این مرکز، طی سه سال گذشته ۱۵۰ نوع جدید از این مواد وارد بازار شده، اما تنها مصرف ۱۵ نوع آن از سوی دولت در انگلیس ممنوع شده است.

به گزارش وزارت بهداشت، از هر ۲۵ کودک مدرسه‌ای در انگلیس، یک نفر مصرف کننده مواد مخدر گروه A می‌باشد. یعنی ۱۲۸ هزار دانش آموز ۱۱ تا ۱۵ سال معتاد به هروئین یا کوکائین هستند.

۳. به گزاش خبرگزاری ایسنا، انگلیس یکی از کشورهایی بود که توانست از پس بحران اقتصادی دامن گیر اروپا بر بیاید. شاید جالب باشد بدانیم که مواد مخدر و روابط جنسی و نامشرع توانست کمک زیادی به اقتصاد این کشور برای خروج از بحران بکند.

یکی از اولین کارهای دولت انگلیس برای خروج از بحران اقتصادی این بود که آمار فعالیت‌های اقتصادی خود را دقیق‌تر کند و از سیستم‌های جدیدی برای بدست آوردن اطلاعات اقتصادی استفاده
از هر ۲۵ کودک مدرسه‌ای در انگلیس، یک نفر مصرف کننده مواد مخدر گروه A می‌باشد
کند، حتی در همان زمان طرحی به تصویب مجلس عوام رسید که در نحوه محاسبه شاخص‌های تجاری، دولت باید تجارت قانونی و غیر قانونی را به صورت مجزا محاسبه کند.

حالا با گذشت چند سال از این مصوبه مرکز آمار انگلیس برای اولین بار این آمار را به طور رسمی رسانه ای کرده است. آماری که نشان می دهد با اینکه انگلیس در چند سال پیش در گیر رکود اقتصادی بوده و فشار زیادی بر روی دوش مردم این کشور احساس می شده اما سرانجام توانسته بود به زحمت از این بحران عبور کند اما یکی از دلایل خارج شدن انگلیس از این بحران رونق تجارت مواد مخدر و روابط جنسی بوده که توانست کمک زیادی به اقتصاد این کشور بکند. میزان تجارت غیر قانونی مواد مخدر و روابط جنسی در انگلیس ۱۰ میلیارد پوند (۱۶ میلیارد دلار) تخمین زده می شود.

بخش دوم: عوامل رواج اعتیاد در ایران
۱) در این بخش می توان ابتدا به تاریخچه پيدايش و گسترش اعتياد در ایران پرداخت که با مطالعه و تحقیق در این موضوع متوجه می شویم رواج این مسئله ابتدا توسط یک کمپانی انگليسی «برادران شرلي» در دوره صفويه اتفاق افتاده است و در دوران قاجار ادامه پیدا کرده است. در زمان ناصرالدين شاه در اطراف دارالخلافه در تهران، زمين‌هاي وسيعي به كشت خشخاش اختصاص يافت و سطح كشت آن به حدي زياد شد كه صرفنظر از كفاف مصرف داخلي‌، ساليانه مقادير زيادي ترياك به مستعمرات انگليس صادر مي‌گرديد.

دولت انگليس براي گسترش تجارت مواد مخدر در ايران، ابتدا با تبليغ اين كه ترياك درمان تمامي دردهاست، مردم ايران را كه در آن زمان به دليل فقر و كمبود پزشك از بيماريها رنج مي‌بردند، به سمت این ماده مخدر کشاند و ديري نپائيد كه ترياك به عنوان يك داروي خانگي جاي خود را در ميان ايرانيان باز كرد و پس از مدتي دولت انگليس اعلام كرد كه سوخته‌ي ترياك را با قيمت مناسب از افرادي كه از اين ماده استفاده مي‌كنند مي‌خرد.

بدين ترتيب عده‌ي بيشماري از افراد کشور به منظور كسب درآمد، ترياك را كه به
میزان تجارت غیر قانونی مواد مخدر و روابط جنسی در انگلیس ۱۰ میلیارد پوند (۱۶ میلیارد دلار) تخمین زده می شود
مقدار فراوان و به قيمت ارزان در دسترس بود مي‌خريدند و پس از مصرف، سوخته آن را به قيمت چند برابر مي‌فروختند. به طوري كه اين شيوه جزء مشاغل روزانه بعضي افراد شده بود. اما زماني كه متوجه شدند،‌ عده‌ي زيادي گرفتار اعتياد شده‌اند،اين داد و ستد را متوقف كردند. این ها قسمتی از واقعیت های تکان دهنده جنایات استعمار انگلیس علیه مردم ایران است.

۲) علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به سطح تولید مواد مخدر در افغانستان در دوره حاکمیت طالبان و پس از آن پرداخته و گفته است: «بیگانگان در حالی در افغانستان حاضر شده‌اند که در دوره طالبان کف تولید ۲۰۰ و سقف آن دو هزار تن بود اما امروز که دولت انگلیس مسئولیت مقابله با کشت مواد مخدر را به دست گرفته است تولید مواد مخدر در افغانستان از ۸ هزار تن نیز عبور کرده است. به عنوان نماینده مجلس سئوال می‌کنم که کشورهایی که هدف هستند چرا با قدرت مبارزه نمی‌کنند مگر نه اینکه پشتوانه عظیم تروریستها همین پول کثیف موادمخدر است».

۳) اما از یک جهت دیگر نیز می توان به بررسی نقش انگلیس در گسترش اعتیاد پرداخت. این کشور از طریق دیگری یک مواد مخدری که به شکل گل های آپارتمانی (ماری جوانا) است وارد ایران می کند که به نقل از دبیر علمی دوره‌های آموزش درمان‌های سوء مصرف مواد ویژه پزشکان و روانشناسان در دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران، سه کشور امریکا، انگلیس و اسرائیل منشاء و محل اصلی تولید ماری جوانای صنعتی هستند و ویژگی اصلی حشیش‌های صنعتی علاوه بر عوارض حشیش‌هایی که به شکل طبیعی از گیاه شاهدانه به دست می‌آید علائم شدید روان پریشی و ابتلا به جنون و در برخی گزارش‌ها کما و مرگ است .

این ها گوشه ای از واقعیت های تلخ و تکان دهنده ای از نقش انگلیس در گسترش اعتیاد در ایران و حتی کشور خودش می باشد که هیچگاه بی بی سی به آنها نپرداخته و مانند بسیاری دیگر موضوعات؛ این سازمان خبری وابسته به دولت انگلیس فقط به ارائه معلول پرداخته و از تحلیل علت موضوعات امتناع نموده است که می توان مهمترین دلیل این امتناع را همان وابستگی به دولت انگلیس بیان کرد.
Share/Save/Bookmark