دیده‌بان حقوق بشر: ترامپ شعارهای انتخاباتی را کنار بگذارد
پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۸
کد مطلب: 38630
دیده‌بان حقوق بشر: ترامپ شعارهای انتخاباتی را کنار بگذارد
در حالیکه در شماری از شهرهای آمریکا تظاهراتی علیه دونالد ترامپ برگزار شده، یک سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر از رئیس جمهوری منتخب خواسته است شعارهای انتخاباتی خود را کنار بگذارد.
در حالیکه در شماری از شهرهای آمریکا تظاهراتی علیه دونالد ترامپ برگزار شده، یک سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر از رئیس جمهوری منتخب خواسته است شعارهای انتخاباتی خود را کنار بگذارد.

در پی اعلام پیروزی آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، دیده‌بان حقوق بشر به او هشدار داده که "لفاظی‌های مبارزات انتخاباتی را که به نظر می‌رسید بسیاری از تعهدات اساسی ایالات متحده در زمینه حقوق بشر را رد می‌کند کنار بگذارد و حقوق بشر را محور سیاست‌های داخلی و خارجی خود قرار دهد."

به گزارش رسانه ایران به نقل از بی بی سی در بیانیه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان حقوق بشر منتشر شده، به نقل از کنث روث، مدیر اجرایی این سازمان آمده است که دونالد ترامپ "با مبارزه‌ای که وجه مشخصه آن زن‌ستیزی، نژادپرستی و بیگانه‌هراسی بود راهی به سوی کاخ سفید یافت اما این راه به زمامداری موفقیت آمیز منتهی نمی‌شود." وی افزوده است که: "رئیس جمهوری منتخب باید متعهد شود که ایالات متحده را به شیوه‌ای رهبری خواهد کرد که متضمن رعایت و پیشبرد موازین حقوق بشر برای همگان باشد."

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر بعضی از اظهارات آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی را یادآور شده و گفته است که او هنگام اعلام نامزدی خود در ژوئن سال ٢٠١٥، در مورد مهاجران مکزیکی گفت: "وقتی مکزیک مردمش را روانه آمریکا می‌کند، بهترین آدم‌هایش را اینجا نمی‌فرستد... آنها افراد مساله‌دار را می فرستند که مشکلاتشان را برای ما می‌آورند؛ مواد مخدر می‌آورند، جرم و جنایت می‌آورند؛ آنها مجرمان تجاوز جنسی هستند. البته تصور می‌کنم بعضی‌هاشان هم آدم‌های خوبی باشند." همچنین، آقای ترامپ توصیه کرد که ورود مسلمانان به آمریکا ممنوع شود.

این بیانیه می‌افزاید که رئیس جمهوری منتخب در جریان تبلیغات انتخاباتی، از استفاده از انواعی از شکنجه برای کسب اطلاعات از متهمان به اقدامات تروریستی حمایت کرد و وعده داد که بازداشتگاه گوآنتانامو را باز نگه می‌دارد و آن را "از آن بدجنس‌ها" پر می کند. آقای ترامپ در یک نوار ویدیوئی متعلق به سال ٢٠٠٥ ظاهرا تعدی جنسی به زنان را ستوده است، و اگرچه بعدا در این مورد عذرخواهی کرد اما چندین زن او را به دست اندازی جنسی متهم کردند.
مهاجران عضو کمیته آموزش سیاسی در لس‌‌آنجلس
 مهاجران عضو کمیته آموزش سیاسی در لس‌‌آنجلس - دیده‌بان حقوق بشر خواستار تغییر موضع ترامپ در مورد مهاجران شده است

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که "رئیس جمهوری منتخب هنگام آغاز دوره ریاست جمهوری خود در ژانویه سال آینده، وارث چالش‌های عظیم حقوق بشری در داخل و خارج از ایالات متحده خواهد بود که از جمله شامل تعیین نقش ایالات متحده در درگیری‌هایی است که در آنها، نابودی گسترده زندگی غیرنظامیان به هنجار رایج تبدیل شده، چه این وضعیت به سوریه ارتباط داشته باشد، چه عراق، افغانستان یا یمن. و در یمن، ایالات متحده به یکی از طرف‌های درگیری مسلحانه تبدیل شده که در آن، عربستان سعودی، به عنوان متحد آمریکا، غیرنظامیان را در معرض خشونت ویرانگر و بی‌ملاحظه قرار داده است."

این سازمان گفته است که "ترامپ این فرصت را دارد که شعارهای غالبا منزجر کننده مبارزات انتخاباتی خود را کنار بگذارد و رعایت حقوق بشر را محور سیاست‌های داخلی و بین المللی دولت بعدی قرار دهد و باید بداند که اعتبار دولت ایالات متحده در زمینه پیشبرد حقوق بشر، مدیریت خوب و حکومت قانون نمی‌تواند به طور کامل حفظ شود مگر اینکه این کشور بتواند عملکرد خود در زمینه موضوعاتی مانند حقوق زنان و کودکان، حقوق کیفری، بازداشتگاه گوآنتانامو، عملیات پهپادها در خارج از مناطق جنگی و عدالت برای قربانیان شکنجه را بهبود بخشد." دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده است که "اگر دولت شما گهگاه موازین حقوق بشر را نادیده بگیرد دیگر نمی‌توانید کشورهای دیگر را برای رعایت حقوق بشر تحت فشار قرار دهید."

تظاهرات در سیاتل
تجمع اعتراضی در سیاتل - در شهرهای مختلف تظاهراتی علیه رئیس جمهوری منتخب برگزار شد

در این بیانیه، از آقای ترامپ خواسته شده در زمینه سیاست‌های داخلی، موضوعاتی مانند اصلاح حقوق کیفری، اصلاحات در زمینه مهاجرت و رفع تبعیض نژادی عمل کند و در صحنه بین‌المللی نیز مقابله با سرکوب جهانی جامعه مدنی و آزادی بیان از جمله در کشورهایی مانند روسیه، چین، مصر، اتیوپی و بنگلادش را مورد توجه خاص قرار دهد. همچنین، لازم است دولت جدید آمریکا نگرش جدید و موثرتری در برابر نظام‌های توتالیتر مانند کره شمالی اتخاذ کند و برای جلوگیری از سرکوب آزادی‌های مدنی در کشورهایی مانند ترکیه تلاش کند که به نظر می‌رسد حاکمانشان به سوی تحکیم و تثبیت موقعیت خود گام برمی‌دارند.

از رئیس جمهوری منتخب همچنین خواسته شده است که در زمینه محدودیت کنترل تسلیحاتی از جمله منع قانونی سیستم‌های اسلحه کاملا اتوماتیک موسوم به "روبات‌های قاتل" و مبارزه با استفاده از مین و مهمات خوشه‌ای اقدام کند و به معاهدات بین‌المللی در این زمینه ها بیپوندد.

مانیل
تظاهرات اعتراضی در برابر سفارت آمریکا در مانیل - اعتراضاتی علیه مواضع ترامپ در برخی کشورهای خارجی هم برگزار شده است

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر در حالی منتشر می‌شود که در پی اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، در چند شهر آمریکا تظاهراتی علیه رئیس جمهوری منتخب برگزار شده و تظاهرکنندگان به مواضع و اظهارات او در جریان مبارزات انتخاباتی اعتراض کرده‌اند.

در نیویورک، چند هزار تظاهرکننده به سوی ساختمان برج ترامپ راهپیمایی کردند و چند صد نفر نیز با تجمع در یکی از پارک‌ها، شعار "رئیس جمهوری من نیست" را سر دادند. این عبارت به شعار مخالفان آقای ترامپ در رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده است. در اوکلند، کالیفرنیا، تظاهرکنندگان با پلیس درگیر شدند و در مرکز شیکاگو، حدود دو هزار تظاهرکننده با تجمع در برابر هتل بین‌المللی ترامپ، شعار دادند: "ترامپ نه، کوکلس کلان نه، آمریکای نژادپرست نه!"

در شهرهای واشنگتن، لس‌آنجلس، سیاتل، فیلادلفیا، بوستون، پرتلند، اروگون، اوستین و چند شهر دیگر نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد. شعارهای اصلی تظاهرکنندگان ابراز انزجار از اظهارات و مواضع انتخاباتی آقای ترامپ در مورد مهاجران، زنان و اقلیت‌ها بوده است. در بعضی از این تظاهرات، عروسک‌های رئیس جمهوری منتخب به آتش کشیده شد.

همچنین در چند کشور خارجی نیز تظاهرات و تجمع‌هایی علیه انتخاب آقای ترامپ برگزار شد. در مانیل، پایتخت فیلیپین، و لندن، تظاهرکنندگان در برابر سفارت آمریکا تجمع کردند و علیه مواضع دونالد ترامپ به ویژه در زمینه مهاجرت، زنان و حقوق اقلیت‌ها اعتراض کردند.
Share/Save/Bookmark