آنچه بی بی سی نگفت : اشتغال زنان و همگرایی رهبران حکومت
شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب: 25300
مولف :
 
در حالی که بی بی سی فارسی افزایش بیکاری زنان را پیامد اختلاف نظر رهبری و رئیس جمهوری میداند ،به گواهی سخنان این دو مقام ،در مورد اشتغال ،موضوعی که به مردان اختصاص ندارد، همواره دغدغه مقامات ارشد کشور بوده است و اختلاف نظری نیست. در اهمیت و اولویت خانواده نیز رهبر و رئیس جمهور نظارت مشابه دارند و همچنین در عدم پیروی از غرب.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

زنان، از اولين پگاه حيات جمعي بشر، در تمام عرصه هاي اجتماعي، نقشي موثر و تعيين کننده داشته اند و بر اساس نظر بسياري از محققان و مردم شناسان، سنگ بناي تمدن هاي مادي جوامع در پي فراگيري کشاورزي و زراعت توسط زنان نهاده شده است وشايد بتوان گفت که تداوم، پيشرفت و تکامل جامعه ي اوليه ي انساني، بيشتر مديون تلاش ها، کوشش ها، مجاهدت ها و زحمات بي دريغ زنان بوده است. در جامعه امروز نیز زنان برای کمک به اقتصاد خانواده، در بازار کار حضور
یت الله خامنه ای معتقد است: "پرداختن به مسئله‌ى خانواده و بخصوص مسئله‌ى سلامت و امنیّت و آرامش و تکریم زن در محیط خانواده، یکى از مسائل اصلى است. ما چند مسئله‌ى اصلى داریم، یکى از آنها این است. نگاه کنید ببینید عوامل سَلب آرامش و سکینه‌ى روحى زن در خانواده چه چیزهایى است؟ دنبال این باشید که با قانون، با روشهاى تبلیغى، با روشها و شیوه‌هاى گوناگون، اینها را برطرف کنید. این، اساس قضیّه است."
دارند.


در حالی که بی بی سی فارسی افزایش بیکاری زنان را پیامد اختلاف نظر رهبری و رئیس جمهوری میداند(صادق صبا ،سردبیر بی بی سی، در صفحه فیسبوک خود، سخن از آنچه "ساز ناهمساز رهبری و روحانی" خوانده میگوید)، به گواهی سخنان این دو مقام، در مورد اشتغال، موضوعی که به مردان اختصاص ندارد، همواره دغدغه مقامات ارشد کشور بوده است و اختلاف نظری نیست.

در اهمیت و اولویت خانواده نیز رهبر و رئیس جمهور نظارت مشابه دارند و همچنین در عدم پیروی از غرب.

فی المثل در صحبتهای آیت الله خامنه ای این دغدغه به چشم میخورد:


"مشکلاتی است در سطح کشور... که در درجه‌ی اول، مسئله‌ی بالا رفتن قیمتهاست، مسئله‌ی اشتغال است؛ اینها جزو گرفتاری‌های مردم است؛ مخصوص اینجا هم نیست، در سرتاسر کشور است. دوستان ما، قبل از سفر من نظرخواهی کردند، از مردم پرسیدند؛ دیدیم اینجا هم عین همان چیزی است که در جاهای دیگر وجود دارد. مسئله‌ی بالا رفتن قیمتها و مسئله‌ی اشتغال و بیکاری، جزو دغدغه‌های اصلی است. ۱۳۹۱/۰۷/۱۹"


"مسئله‌ی اشتغال هم مسئله‌ی مهمی است. طرحهائی که از چند سال پیش به این طرف برای اشتغال پیش‌بینی شده، آنچنان که انسان انتظار داشت، نشد. اگرچه حالا کارهائی انجام گرفت و خوب بود، بد نیست؛ لیکن ما را مستغنی نمیکند از اینکه نسبت به مسئله‌ی اشتغال یک اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم. ۱۳۸۹/۰۶/۰۸"


ایت الله خامنه ای معتقد است حتی مشکل اشتغال را نباید به گردن آمریکا را انداخت:
"ما نمیگوییم اگر تورّم هست، تقصیر امریکاست؛ نه، اگر تورّم و کاهش قدرت خرید و کمبود اشتغال هست، چه کسی گفته تقصیر امریکاست؟ این تقصیر خود ماست، تقصیر مسؤولان است؛ اما اگر اسم امریکا را میآوریم، میخواهیم بگوییم گرگی کمین گرفته و پشت خم کرده تا به شما حمله کند؛ از این غافل نباشید. به مسؤولان میگوییم ضعفها را برطرف کنید؛ به شما میگوییم متوجّه این دشمن باشید تا به شما حمله نکند."در مورد اشتغال زنان آیت الله خامنه ای معتقد است: "مسئله‌ی اشتغال بانوان، جزو مسائل اصلى نیست. البتّه ما با اشتغال بانوان مخالف نیستیم؛ بنده خودم نه با اشتغالشان، نه با مدیریّتهاشان مخالفتى ندارم، مادامیکه با آن مسائل اصلى معارضه و تنافى پیدا نکند؛ اگر معارضه پیدا کرد، آن مقدّم است."


اما آن مساله اصلی چیست؟ ایت الله خامنه ای معتقد است:
حجه الاسلام روحانی نیز خطاب به زنان میگوید : "این حرف درست است که خانواده اساس و بنیان اصلی برای جامعه ماست. این سخن به حق است که اصلاح از داخل خانه‌ها آغاز می‌شود"
"پرداختن به مسئله‌ى خانواده و بخصوص مسئله‌ى سلامت و امنیّت و آرامش و تکریم زن در محیط خانواده، یکى از مسائل اصلى است. ما چند مسئله‌ى اصلى داریم، یکى از آنها این است. نگاه کنید ببینید عوامل سَلب آرامش و سکینه‌ى روحى زن در خانواده چه چیزهایى است؟ دنبال این باشید که با قانون، با روشهاى تبلیغى، با روشها و شیوه‌هاى گوناگون، اینها را برطرف کنید. این، اساس قضیّه است."


حجه الاسلام روحانی نیز خطاب به زنان میگوید : "این شما هستید که باید نهال امید را در خانه‌ها غرس کنید. این شما هستید که باید نشاط را در خانه نه تنها بر دل فرزندانتان که حتی همسرانتان و پدران ‌و مادرانتان روز به روز بیشتر کنید. اگر پیشرفت و تعالی می‌خواهیم از خانه و خانواده شروع می‌شود. این حرف درست است که خانواده اساس و بنیان اصلی برای جامعه ماست. این سخن به حق است که اصلاح از داخل خانه‌ها آغاز می‌شود اما باید بدانیم اگر به نیمی از جمعیت کشور توجه نکنیم در آن کشور شاهد رشد و توسعه واقعی نخواهیم بود."


در مورد مدل غربی نیز ایت الله خامنه ای و حجه الاسلام روحانی نظرات مشابه ای دارند.
آیت الله خامنه ای معتقد است: "در رویکرد غربی به مسئله‌ی زن - همچنان که در تاریخ انقلاب صنعتی، انسان
آیت الله خامنه ای معتقد است: "اگر ما میخواهیم درباره‌ی مسئله‌ی زن درست فکر کنیم و درست حرکت کنیم و دچار خطا نشویم، باید ذهنمان را از حرفهای کلیشه‌ای فراورده‌ی غربیها بکلّی خالی کنیم."
بروشنی می‌بیند - یک نگاه کاسب‌گرانه و مادّی و اقتصادی دخالت داشته است. یعنی در اروپایی که زن حقّ مالکیّت نداشت و مایملک زن متعلّق به مرد و شوهرش بود، و حقّ تصرّف در مایملک خود نداشت یا از وقتی که دموکراسی در غرب راه افتاده بود زن حقّ رأی دادن نداشت، در یک چنین دنیایی ناگهان مسئله‌ی انقلاب صنعتی و کارخانجات و حضور مؤثّر شاغل زن در کارخانجات با خرج کمتر برای سرمایه‌دارها مطرح شد. آن‌وقت آمدند برای زن حقّ مالکیّت قائل شدند، برای اینکه بتوانند او را به کارخانه بکشانند، به او مزد کمتری بدهند، و طبعاً آمدن او به میدان اشتغال الزامات خودش را داشت و دنباله‌های خودش را تا امروز داشت. بنابراین علاوه بر اینکه نگاه به زن یک نگاه غیرالهی و مادّی است، اساساً سیاستهایی که بر اساس آنها، وضعیّت کنونی در اروپا عمدتاً و در دنیای غرب پیش آمده است، با یک نگاه کاسب‌کارانه و مادّی و اقتصادی همراه بوده".


"اگر ما میخواهیم درباره‌ی مسئله‌ی زن درست فکر کنیم و درست حرکت کنیم و دچار خطا نشویم، باید ذهنمان را از حرفهای کلیشه‌ای فراورده‌ی غربیها بکلّی خالی کنیم. غربیها نسبت به مسئله‌ی زن بد فهمیدند، بد عمل کردند و همان فهم بد و غلط و عمل گمراه‌کننده و مهلک خودشان را به‌صورت سکّه‌ی رایج در دنیا مطرح کردند. علیه هر کسی هم که بر ضدّ نظر آنها حرف بزند،
حجه الاسلام روحانی نیز معتقد است: "ما نیازی نداریم برای بانوانمان و راه آینده آنها از غرب تبعیت کنیم یا از آنها الگو بگیریم."
دستگاه تبلیغاتی وسیع آنها هوچیگری میکند، مجال حرف زدن هم به کسی نمیدهد. اگر میخواهید درباره‌ی مسئله‌ی زن راهبرد درست را پیدا کنید و این راهبرد را با اجرائیّات و الزامات اساسی آن همراه کنید و در بلندمدّت پیش بروید و به نتیجه برسید، باید ذهنتان را از تفکّرات غربی در مورد زن تخلیه کنید. نمیگویم بی‌اطّلاع بمانیم، نه؛ ما طرفدار بی‌اطّلاعی نیستیم، بنده طرفدار آگاهی و آشنایی هستم، امّا مرجعیّت آن افکار را بکلّی رد کنیم. افکار غربیها، نظرات غربیها، در زمینه‌ی مسئله‌ی زن مطلقا نمیتواند مایه‌ی سعادت و هدایت جامعه‌ی بشری باشد."


در همین راستا حجه الاسلام روحانی نیز معتقد است:


"ما نیازی نداریم برای بانوانمان و راه آینده آنها از غرب تبعیت کنیم یا از آنها الگو بگیریم. روز زن روز فاطمه اطهر است. زن یعنی انسانی که توان پیمودن راه فاطمه و فاطمه شدن را دارد و این بالاترین اسوه و الگو برای زنان جامعه ماست"


حجه الاسلام روحانی نیز خطاب به زنان میگوید: " زنانی که در دوران حاکمیت سنت به یک گونه مشکلات داشتند و گرفتار بودند و در زمان ظهور و بروز تجدد و مدرنیته نیز از سوی دیگر گرفتار بودند".
Share/Save/Bookmark