چرا BBC حقوق شهروندی بهائیان را پی‌گیری می‌کند؟
چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹
کد مطلب: 35480
مولف : محسن سجادی
 
به نظر می‌رسد حقوق شهروندی مورد اشاره بی‌بی‌سی، با حق ابراز هویت و تبلیغ بهائیت، مترادف در نظر گرفته شده‌ و حقوق شهروندی ظاهری است که در باطن خود حق تبلیغ برای بهائیت را پی‌گیری می‌کند.
پس از دیدار چند روز قبل فائزه هاشمی با یکی از چهره‌های سرشناس بهائی و عکس یادگاری جنجال‌ساز او، این فرصت برای بسیاری از رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور فراهم شد که به بحث درباره حقوق بهائیان در ایران بپردازند. از جمله بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی با اشاره به برخی تنازعات بین شیعه و سنی، به تحلیل روابط میان شیعیان و بهائیان به ویژه در ایران پرداخته و نوع برخورد را ناشی از نگاه‌ رسمی اکثریت شیعه به اقلیت بهائی ارزیابی می‌کند؛ بنابراین با نقد برخی از اتهامات علیه بهائیت و آنچه "گمانه‌زنی‌های غیرمطالعه‌شده و بی‌اساس" خوانده است، تلاش کرده دامن آن را از کلیه اتهامات مبرّا کند.

                                                         حیفا - بیت العدل
هویت بهائیت
بهائیت در این یادداشت از طرفی به عنوان یک اقلیت منشعب از شیعه معرفی می‌شود و از سوی دیگر تلاش می‌شود با به‌کاربردن تعبیر "دیانت" برای آن، بر عقیده پیروان بهائیت صحه گذاشته و این آیین از سطح یک فرقه‌ مذهبی به سطح یک دین آسمانی ارتقا داده شود. انشعاب از یک مذهب به معنای پای‌بندی به اصول و اختلاف در فروع آن مذهب تلقی می‌شود؛ اما در مورد بهائیت باید گفت اختلاف آن با شیعه نه تنها از فروع مذهب به فروع دین بلکه پس از گذشت مدتی، به اختلاف با اصول دین کشیده شد. بهائیت که از بابیت سیدعلی‌محمد شیرازی شروع شد، ابتدا با ادعای قائمیت و به عنوان ظهور امام موعود معرفی شد؛ اما پس از مدتی بسیار کوتاه، به ادعای پیامبری رسید. این ادعا در زمان جانشین او بهاءالله نیز به همین صورت تکرار شد. بهاء‌الله که خود را موعود آیین سیدعلی‌محمد باب می‌دانست، ادعا کرد که شریعت مستقلى را به بشریت ارزانى داشته؛ یعنی ظهور دین جدید؛ موضوعی که راستی‌آزمایی آن تنها با اظهار معجزه توسط مدعی پیامبری امکان‌پذیر است؛ اما نه از باب و نه بهاءالله و نه دیگر بزرگان بهائیت معجزه‌ای مشاهده نشد؛ علاوه بر این، خود تغییر نوع ادعا از قائمیت به پیامبری، باور کردن مدعا را دشوار می‌کند؛ ضمن اینکه خاتمیت و عدم ظهور دین جدید پس از پیامبر اسلام نقلاً و عقلاً برای مسلمانان امری مسلّم است؛ به عنوان نمونه می‌توان به حدیث معروف و متواتر "منزلت" اشاره کرد که از شیعه و سنی نقل شده و در آن پیامبر اسلام(ص) خطاب به جانشین خود، على(ع) تصریح کرد: "نسبت تو با من شبیه نسبت موسی با هارون است، مگر اینکه بعد از من نبی‌ای نخواهد بود."

انحراف در عقاید و احکام
یکی از مواردِ به گفته بی‌بی‌سی اتهامات شیعه به بهائیت، شرک‌آمیزی و انحراف بهائیت در مسئله توحید است. تنها به عنوان یک نمونه در کتاب "ایقان" که نوشته خود بهاءالله است، در توصیف مقام ملّاحسين از شخصیت‌های سرشناس بهائیت می‌گوید: لَو لاهُ مَا استَوَی اللّهُ عَلی عَرشِ رَحمانِيَّتِهِ؛ به این معنا که اگر او نبود، خدا بر عرش رحمانیت خود استقرار نمی‌یافت. (ایقان، ص ۱۴۸) عقیده‌ای که به هیچ‌وجه قابل جمع با توحید نیست و هیچ گروهی از مسلمانان در مورد پیامبر گران‌قدر خود هم چنین تعبیری را به کار نمی‌برند؛ علاوه بر عقاید در احکام بهائیت نیز امور غیرمتعارف فراوان به چشم می‌خورد. یکی از آنها عدم اعتقاد به نجاست است. از نظر بهائیان هیچ چیزی حتی مدفوع انسان نجس نیست. در کتاب اقدس بند ۷۵ آمده: "بعضی از جوامع دینی و طوایف و قبایل بنا بر آداب و شعایر مذهبی به نجاست بعضی از نفوس و اشیاء معتقدند. حضرت بهاء الله این شعایر را باطل شمرده و می‌فرمایند که بر اثر این ظهور اعظم بیان مبارک قد انغمست الاشیاء فی بحر الطهاره تحقق یافته است."؛ یعنی اشیا در دریای طهارت غوطه‌ورند.

نمونه دیگر از احکام پر حرف و حدیث بهائیت، احکام ازدواج با محارم است که بی‌بی‌سی هم در یادداشت خود به آن اشاره می‌کند. نویسنده با مقایسه روابط میان شیعیان و بهائیان با برخی اتهام‌زنی‌های اهل سنت به شیعیان، نوشته: "بهائیان در نگاه رسمی شیعی، افرادی دارای روابط ناپاک اخلاقی شمرده شده و رفتارهایی چون ازدواج با محارم به آنان نسبت داده می‌شود." در این خصوص کافی است به متون بهائیت مراجعه کنیم. در کتاب اقدس که از معتبرترین کتب در میان بهائیان و از آثار دیگر بهاءالله است، آمده: "کلیه مسائل مربوط به ازدواج با اقارب به بیت العدل راجع است."(کتاب اقدس، ص ۸۴) همچنین بیت‌العدل در پاسخ به سؤالی درباره این موضوع، در تاریخ ۱۵ ژانویه ۱۹۸۱ طی پیامی اعلام کرده: "شما راجع به محدودیّت های حاکم بر ازدواج با اقارب، سوای موردی که ازدواج با زن پدر را ممنوع می‌سازد، سؤال کرده‌اید بیت‌العدل همچنین خواسته‌اند به اطلاع شما برسانیم که آن معهد اعلی، هنوز موقعیتّ را برای صدور قوانین تکمیلی راجع به ازدواج با اقارب، مقتضی نمی‌دانند؛ بنابراین در حال حاضر تصمیم‌گیری در این مورد به عهده خود نفوس مؤمنه محوّل شده که البتّه در این مورد، بایستی از قوانین مدنی نیز تبعیّت کنند. در این زمینه، همچنین، آداب و رسوم غالب و جاری در کشورهای مختلف نیز، بایستی بنحوی که تأثیر و انعکاس منفی و مضرّ نسبت به مصالح امر الهی [دین بهائی] نداشته باشد، مورد توجّه قرارگیرد.(انوار هدایت صفحه ۴۸۷ بند ۱۲۸۹ در موضوع ازدواج بین فامیلی) از این عبارات نتیجه‌گیری می‌شود که اولاً احکام ازدواج با محارم از احکام قطعی بهائیت مثل حرمت ازدواج با مادر یا زنِ پدر نیست و بنا به اقتضای زمان تغییر می‌کند؛ لذا امکان حلال شدن آن وجود دارد؛ ثانیاً در زمان صدور پیام بیت‌العدل ازدواج با محارم امری مباح شمرده و بر عهده خود افراد گذاشته شده است که ظاهراً هنوز ادامه دارد.

از جمله موارد دیگر اتهامی که بی‌بی‌سی به آن پرداخته، مسئله جاسوسی بهائیان برای اسرائیل و آمریکا است. بی‌بی‌سی نوشت: "بهائیان معمولا به جاسوسی به نفع اسرائیل و آمریکا متهم شده و اموری چون وقوع مرکز مذهبی آنان در حیفا زمینه‌ساز توجیه این روایت است." در این خصوص سه پرسش مهم از بی‌بی‌سی قابل طرح است:

۱. آیا اسناد مکاتبات رهبران بهائیت لااقل از زمان "عباس افندی"(عبدالبهاء) (جانشین بهاءالله) به بعد با سران و پادشاهان روسیه تزاری و انگلستان و تعریف و تمجید از آنان و همچنین حمایت‌ آن دولت‌ها از ایشان تا سر حدّ جلوگیری از اجرای حکم اعدام، دلیل کافی بر وابستگی به قدرت‌های استعماری محسوب نمی‌شود؟ "شوقی افندی" چهارمین رهبر بهائیت در کتاب قرن بدیع در جریان محکومیت عباس افندی به اعدام از طرف جمال پاشا، فرمانده كل قواي عثماني به دليل افشا شدن جاسوسي‌اش به نفع دولت انگليس می‌نویسد: "چون اين گزارش يعني حكم اعدام سركار آقا (عباس افندي) به «لرد بالفور» وزير امور خارجه وقت رسيد، در همان يوم وصول، دستور تلگرافي به جنرال النبي سالار سپاه انگليز در فلسطين صادر و تاكيد اكيد نمود كه به جميع قوا در حفظ و صيانت حضرت عبدالبها و عائله و دوستان آن حضرت بكوشد."

۲. با توجه به نگاه منفی ملت‌های آزاده دنیا به اسرائیل و به‌ویژه نفرتی که در اثر کشتار زنان و کودکان توسط این رژیم در دل مسلمانان به وجود آمده، آیا واقعاً استقرار مرکز بهائیت در قلب سرزمین‌های اشغالی، همراهی با جنایت‌های این رژیم محسوب نمی‌شود و فقط زمینه‌ساز یک توجیه است؟

۳. با توجه به سابقه رسانه‌ای بی‌بی‌سی که قادر است در تحلیل‌های خود، کوچک‌ترین و در ظاهر بی‌ربط‌ترین کُدها و اتفاقات را به هم ربط دهد، آیا این موضع یک توجیه و عدول از اصل بی‌طرفی نیست؟

حقوق بهائیان
نکته پایانی یادداشت بی‌بی‌سی درباره حق اقلیت‌ها برای ابراز هویت و برخورداری از حقوق عامه شهروندی است: "ارتباط مستقیم با بهائیان زمینه این را فراهم می‌کند که حق اقلیت‌ها برای ابراز هویت خود و شناساندن خود آن چنان که خودشان دریافت می‌کنند و نه از منظر اکثریت سرکوب‌کننده، به رسمیت شناخته شود. این امر به تدریج به تنظیم روابط اجتماعی اقلیت - اکثریت بر مبنای کلی روابط انسانی و حمایت از برخوردارای اقلیت از حقوق عامه شهروندی منجر می‌شود و در نتیجه فشار اجتماعی کافی برای تغییر شیوه برخورد با آنها را فراهم می‌آورد." در این رابطه، این سؤال مطرح می‌شود که آیا هم‌اکنون بهائیان از حقوق شهروندی خود از قبیل داشتن شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه رسمی ایرانی، آموزش، مالکیت، امنیت، ازدواج و طلاق، حق رأی در انتخابات، یارانه و ... محروم هستند؟ واضح است که پاسخ منفی است.

علاوه بر این، هویت بهائیت به عنوان یک دین آسمانی، هویتی جعلی و ساختگی است که از احساسات و گرایش فطری انسان‌ها به دین و مذهب سوءاستفاده کرده و خود را پشت ادعای ارتباطات ماورایی مخفی می‌کند؛ زیرا هم با مسلمات روایی شیعه درباره امام موعود(ادعای اولیه آنان) ناسازگار است و هم چنانکه بیان شد، از مهم‌ترین ابزار اثبات ادعای پیامبری (ادعای بعدی آنان) یعنی معجزه بی‌بهره است؛ بنابراین چگونه می‌توان برای یک هویت جعلی که نتیجه آن گمراه شدن از حقیقت است، حق ابراز قائل شد؟ که همین استدلال، مبنای عدم رسمیت بخشیدن به بهائیت در قانون اساسی جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

بنا بر آنچه بیان شد، به نظر می‌رسد حقوق شهروندی مورد اشاره بی‌بی‌سی، با حق ابراز هویت و تبلیغ بهائیت، مترادف در نظر گرفته شده‌ و حقوق شهروندی ظاهری است که در باطن خود حق تبلیغ برای بهائیت را پی‌گیری می‌کند؛ دلیل این گفته آن است که نتیجه برخورداری از حقوق شهروندی را تغییر در برخورد با بهائیان معرفی می‌کند؛ این در حالی است که محکومیت برخی از بهائیان به زندان و سایر مجازات‌ها نه به سبب مطالبه حقوق شهروندی بلکه به علت تخلف از قانون اساسی مبنی بر ممنوعیت فعالیت‌های تبلیغی سایر فرق و ادیان غیر از اسلام صورت گرفته است.
Share/Save/Bookmark