آرشيو BBC
نوع مطلب :  
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۶
تیتر جهت دار بی بی سی در آستانه انتخابات
بی بی سی فارسی 48 ساعت مانده به انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی در ایران نظرات رهبر و رییس جمهور ایران را در تضاد با یکدیگر نشان می دهد.
۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۶
استقلال از عراق، خواستِ واقعی اقلیم کردستان؟
در گزاره «کردها بزرگترین برنده تحولات منطقه هستند» ، محل تردید ندارد اما مساله نزدیک شدن کردها به ایجاد دولت مستقل کُردی ، کاملاً محل تردید و گمان است.
۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۴
آیا در گفتگوهای صلح سوریه خللی به وجود آمده؟
بنابراین عدم احراز صلاحیت نمایندگان جبهه مخالف دولت سوریه در ژنو که به تعبیر بی بی سی، نمایندگان واقعی نیستند، سخنی دور از ذهن است و این شبکه بایستی واقعیات این گفتگوها را به طور صریح بیان کند.
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰
تعبیر BBCفارسی از تنش نظامی ایران و آمریکا در خلیج فارس
بنابراین با توجه به نوع نگاه رسانه ای به تنش نظامی در خلیج فارس میان ایرانیان و آمریکاییها ، بی بی سی فارسی را می توان به جانبداری از این قبیل حوادث برای تحت تاثیر قرار دادن موافقتنامه برجام تحت مواضع سیاسی مخالفان آن در دوکشور ایران و آمریکا متهم کرد.
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۱
اختلاف نظر درباره گفتگوهای صلح سوریه در کجاست؟
علاوه بر دشواری مذاکرات بین دولت سوریه و مخالفان ، ترکیب مذاکره‌کنندگان مخالف نیز بر پیچیدگی روند صلح افزوده است اما از یک بعد دیگر ، بیان مشکلات واقعی توسط رسانه ها و مطبوعات هم خود می تواند بر این پازلِ سیاسی تاثیر بگذارد.
۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۵
بازتاب سفر روحانی به اروپا در رسانه ها از چه بعدی است؟
ظاهراً این سفر آنطور که باید و شاید در بی بی سی فارسی بازتاب نداشته است و این شبکه به تمام ابعاد این سفر مخصوصاً موضوعات امنیتی و سیاسی نپرداخته و صرفاً قراردادهای اقتصادی را از دلایل آن برشمرده است.
۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۵
بهانه BBC برای برخورد با برجام؟!
وبسیایت بی بی سی فارسی در مطلبی با عنوان "برخوردهای متناقض 'نخبگان' با برجام: مصرف داخلی، هزینه خارجی" این موضوع را یادآوری کرده که با گذشت بیش از دو سال از آغاز مذاکرات منجر به توافق هسته ای ایران و گروه ١+٥ و در حالیکه این توافق به اجرا گذاشته شده ، مقامات جمهوری اسلامی همچنان به ابراز نظرات متفاوت ...
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۶
آیا دو خطِ استراتژی عربستان و حمایت غرب همدیگر را قطع می کنند؟
رفتارهای اخیر پادشاهی سعودی که بعد از جانشینی ملک سلمان شدّت بسیار بیشتری به خود گرفته ، ناشی از تحولی با سابقه و ادامه دار می باشد که با انعقاد توافق مهم هسته ای میان ایران و گروه 5+1 ، روندش تسریع پیدا کرده که گریبانِ نه تنها عربستان سعودی که دیگر رژیمهای منطقه از قبیل اسرائیل و ... به مرور زمان خواهد ...
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۴
BBCفارسی جنگ یمن را فراموش شده می داند؟
بعد از اعلام وزارت خارجه ایران به وارد آمدن خسارت جانی و مالی به سفارت این کشور در یمن توسط راکتهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و شکایت این وزارتخانه از این اقدام به شورای امنیت ظاهراً موضع بی بی سی فارسی به انفعال وادار شده است.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۳
پیام عربستان به آمریکا که BBC از تفسیر آن اِبا کرده
بنابراین به نظر می آید دولت اوباما بر سر یک دوراهی قرار گرفته که با توجه به عملکرد مشابه سعودیها در چند ماه گذشته بعد از توافق هسته ای ایران با گروه 5+1، هم اکنون مرحله فینال آن با این دوراهی آغاز شده است.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۰
BBC فارسی چه نگاهی به تداوم جنگ یمن دارد؟
بعد از اعتراضهای قانونی و مردمی در یمن که موجب استعفا و سپس فرار رئیس جمهور سابق این کشور از سرزمین خود شد، رشد سازمانهای تروریستی همچون القاعده و داعش در یمن برای شبکه بی بی سی فارسی کاربرد دوگانه ای به خود گرفته اند.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۸
چرا BBC نسبت به ائتلاف عربستان راه تناقض در پیش گرفته؟
بی بی سی گفته که دفتر امور خارجه این کشور اعلام کرده که برای میزان همکاری با این ائتلاف احتیاج دارد اطلاعات بیشتری از جزئیات در اختیار داشته باشد تا برای پیوستن به چنین ائتلافی تصمیم بگیرد.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۱
کردها، بازی ترکیه و دوربین های بدون زوم BBC
اما در نهایت طاهر ایلچی در لحظه‌ای کشته شد که در حال سخنرانی درباره تخریب یک اثر تاریخی و میراث بشری با قدمت هزار و پانصد ساله توسط نیروهای امنیتی ترکیه بود بنابراین ترور وی حاوی سرنخهایی است که نقش دولت ترکیه را در تقابل با کردها روشن تر می کند.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۹
BBC در مورد اسرائیل مایل به بازتاب چه اخباری است؟
حتی رویکرد این شبکه در مورد جنگ اخیر اسرائیل در غزه بسیار مورد انتقاد نهادهای مدنی حقوق بشر و سازمانهای غیر انتفاعی و مردمی و همچنین بسیاری از رسانه های آزاد قرار گرفته بود.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۳
چرا روسیه کاروان های نفتی داعش را منهدم کرد اما امریکا نه؟
پرپنچی از مهمانان برنامه پرسید: «چرا پیش از حمله جنگنده های روسی به کاروان های نفتی داعش، حمله ای از سوی جنگنده های آمریکایی برای انهدام تانکرهای نفتی صورت نگرفته است؟ این در حالی است که در یک سال گذشته ۹۰درصد حملات هوایی در سوریه و عراق، از طرف جنگنده های آمریکایی انجام شده است.»
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۰
از سوریه تا یمن؛ آیا BBC مشابه عمل کرده است؟
این شبکه در اقدامی مشابه با وقایع کشور یمن به مخالفتهای واقعی و مردمی در بریتانیا به حضور نظامی در قالب جنگی دیگر در غرب آسیا ، نپرداخته و با نشان دادن نمایشی سیاسی در احزاب پارلمان این کشور ، جنگ در سوریه را توجیه پذیر جلوه داده بود.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۵
رسانه های غربی و هدیه کریسمس اوباما به کارکنان سفارت امریکا در ایران
بی بی سی فارسی در این گزارش روزنه‌هایی از امید را که به قول این شبکه برای برقراری دوباره روابط دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن بعد از شکل‌گیری توافق هسته‌ای در تابستان امسال شکل گرفته بود ، به خاطر اِعمال مسدود شدن دارایی‌های ایران به ارزش ۱۲ میلیارد دلار شامل طلا ، پس انداز بانکی و اموال دیگر توسط دادگاه ...
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۵
بازی دوگانه BBC در بازپس گیری الرمادی
در واقع بی بی سی برعکس دو رسانه عربی مذکور یک بازی دوگانه ای را شروع کرده که سعی دارد در این بازی در هر حالت برنده باشد.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۷
آیا نقش برخی رسانه های عربی و غربی در بازپس گیری الرمادی مثبت بوده؟
این بار در عملیات بازپس گیری الرمادی دست پیش گذاشتند و از یک طرف برخی کشورهای عربی به ویژه آل‌سعود با اتها‌م‌زنی به نیروهای مردمی یا حشد الشعبی ، جنگ رسانه‌ای فرقه‌ای به راه انداختند و از طرف دیگر هم سیاستمداران امریکایی خود را به فشار رسانه‌ای محدود نکردند.
۱۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۸
در خدمت و خیانت بی بی سی فارسی
بی بی سی فارسی در سالگرد تاسیسش اتفاقات مربوط به سال 1332 را پوشش داد. یک گوینده بی بی سی که یک سال بعد از کودتا وارد رادیو شده است از مواضع ضد مصدق بی بی سی گفته است. این مسئله شائبه دست داشتن بی بی سی فارسی در عملیات آژاکس را تقویت می کند.