آرشيو BBC
نوع مطلب :  
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۴
آیا شورای همکاری خلیج فارس با اوباما توافق کرده؟
اما دیدار چند روز پیش اوباما در ریاض می تواند به عنوان یک رمزگشایی از رفتار آمریکا با متحدان عربش در منطقه پرده بردارد و از شکاف موجود خبر می دهد.
۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۷
آیا در سوریه افزایش خطر سقوط مذاکرات جدی است؟
وبسایت بی بی سی فارسی همچون دیگر بخشهای خبری تلویزیونی اش مانند 60 دقیقه از افزایش خطر سقوط مذاکرات ترک مخاصمه در سوریه سخن گفته و تحرکات اخیر ارتش این کشور را دلیلی برای معارضانی که البته از دید روسیه هم بخشی از آنها گروههای تروریستی هستند، معرفی کرده بدین معنی که آتش بس توافقی با این تحرکات زیر سوال ...
۲۹ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۳
اسناد پاناما؛ رابطه ای که BBC به دنبال آن است
اما چرا وبسایت بی بی سی فارسی چنین واکنشهایی را مورد تجزیه و تحلیل قرار نداده و صرفاً به نقل قول حدس و گمانهایی که برخی کارمندان شرکت موساک فونسکا داشته اند بسنده کرده و کلی گوئیهای بی هدف آنان را با پوشش تحلیلهای برخی مطبوعات همانند آنچه در فوق ذکر شد، درنیامیخته تا واقعیت موضوع شفاف تر گردد؟
۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۴
آیا تغییری در مواضع ایران در قبال صلح سوریه به وجود آمده؟
بی بی سی سعی داشته با کنار هم قرار دادن اظهارات مشاور رهبری و معاون وزیر خارجه پرده از اختلاف سیاسی نامحسوس در مواضع رهبر و دولت بردارد و اینطور به ذهن متبادر سازد که با وجودی که موضوع بشار اسد خط قرمز رهبری ایران است اما ظاهراً وزارت خارجه دولت ایران بر سر ترک مخاصمه طرفین درگیری در سوریه با فرستاده ...
۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۱
چرا BBC به یکباره یاد القاعده افتاده؟
بنابراین فرصت آتش بس علاوه براینکه برای سعودیها به عنوان یک سوپاپ اطمینان جهانی مطرح است برای شبکه بی بی سی نیز به عنوان آلترناتیوی برای حمایتی نامحسوس از مواضع سعودیها تلقی می شود.
۱۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۶
آیا ادلّه بی بی سی درباره تماسِ نیویورک واقعی است؟
تلویزیون بی بی سی درباره تماس تلفنی بین روسای جمهوری دو کشور ایران و آمریکا معتقد است که این ایران بوده که پیشنهاد گفتگوی تلفنی داده است در حالیکه یک عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 تاکید کرده که مسلما تاریخ پرتنش با یک گفت‌وگوی تلفنی، ملاقات یا مذاکره به روابط معمول برنمی‌گردد و اگر کسانی چنین برداشت ...
۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۱
پاسخ به بی بی سی از زبان سید محمد خاتمی
در اين انتخابات آقايان كروبى و موسوى و خانم رهنورد هم داوطلبانه مشارکت کردند و اين به این معنا است كه آنها اعلام كردند ما اين نظام، انتخابات، و برگزاركنندگان آن را قبول داريم.
۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۳
آیا بحران پناهجویان فقط مختص ایرانیان است؟
بنابراین شایسته است وبسایت بی بی سی فارسی به جای نشان دادن انگشت اتهام به سوی وزارت خارجه ایران به نقش بی بدیل آمریکا و ترکیه و برخی کشورهای اروپایی در شدت گرفتن این بحران اشاره کند.
۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۵
بنابراین اتهام روزنامه انگلیسی در همان زمان برملا شد ولی حالا با گذشت چندین سال این بار نوبت به بی‌بی‌سی رسیده تا از همین حربه برای القای یک رابطه پنهانی ایران با طالبان، در ذهن مخاطبانش استفاده نماید در حالیکه این بار هم هیچ نشان و سندی که ثابت کند این مهمات ساخت ایران است، به دست نیامده.
۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۶
تیتر جهت دار بی بی سی در آستانه انتخابات
بی بی سی فارسی 48 ساعت مانده به انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی در ایران نظرات رهبر و رییس جمهور ایران را در تضاد با یکدیگر نشان می دهد.
۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۶
استقلال از عراق، خواستِ واقعی اقلیم کردستان؟
در گزاره «کردها بزرگترین برنده تحولات منطقه هستند» ، محل تردید ندارد اما مساله نزدیک شدن کردها به ایجاد دولت مستقل کُردی ، کاملاً محل تردید و گمان است.
۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۴
آیا در گفتگوهای صلح سوریه خللی به وجود آمده؟
بنابراین عدم احراز صلاحیت نمایندگان جبهه مخالف دولت سوریه در ژنو که به تعبیر بی بی سی، نمایندگان واقعی نیستند، سخنی دور از ذهن است و این شبکه بایستی واقعیات این گفتگوها را به طور صریح بیان کند.
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰
تعبیر BBCفارسی از تنش نظامی ایران و آمریکا در خلیج فارس
بنابراین با توجه به نوع نگاه رسانه ای به تنش نظامی در خلیج فارس میان ایرانیان و آمریکاییها ، بی بی سی فارسی را می توان به جانبداری از این قبیل حوادث برای تحت تاثیر قرار دادن موافقتنامه برجام تحت مواضع سیاسی مخالفان آن در دوکشور ایران و آمریکا متهم کرد.
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۱
اختلاف نظر درباره گفتگوهای صلح سوریه در کجاست؟
علاوه بر دشواری مذاکرات بین دولت سوریه و مخالفان ، ترکیب مذاکره‌کنندگان مخالف نیز بر پیچیدگی روند صلح افزوده است اما از یک بعد دیگر ، بیان مشکلات واقعی توسط رسانه ها و مطبوعات هم خود می تواند بر این پازلِ سیاسی تاثیر بگذارد.
۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۵
بازتاب سفر روحانی به اروپا در رسانه ها از چه بعدی است؟
ظاهراً این سفر آنطور که باید و شاید در بی بی سی فارسی بازتاب نداشته است و این شبکه به تمام ابعاد این سفر مخصوصاً موضوعات امنیتی و سیاسی نپرداخته و صرفاً قراردادهای اقتصادی را از دلایل آن برشمرده است.
۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۵
بهانه BBC برای برخورد با برجام؟!
وبسیایت بی بی سی فارسی در مطلبی با عنوان "برخوردهای متناقض 'نخبگان' با برجام: مصرف داخلی، هزینه خارجی" این موضوع را یادآوری کرده که با گذشت بیش از دو سال از آغاز مذاکرات منجر به توافق هسته ای ایران و گروه ١+٥ و در حالیکه این توافق به اجرا گذاشته شده ، مقامات جمهوری اسلامی همچنان به ابراز نظرات متفاوت ...
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۶
آیا دو خطِ استراتژی عربستان و حمایت غرب همدیگر را قطع می کنند؟
رفتارهای اخیر پادشاهی سعودی که بعد از جانشینی ملک سلمان شدّت بسیار بیشتری به خود گرفته ، ناشی از تحولی با سابقه و ادامه دار می باشد که با انعقاد توافق مهم هسته ای میان ایران و گروه 5+1 ، روندش تسریع پیدا کرده که گریبانِ نه تنها عربستان سعودی که دیگر رژیمهای منطقه از قبیل اسرائیل و ... به مرور زمان خواهد ...
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۴
BBCفارسی جنگ یمن را فراموش شده می داند؟
بعد از اعلام وزارت خارجه ایران به وارد آمدن خسارت جانی و مالی به سفارت این کشور در یمن توسط راکتهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و شکایت این وزارتخانه از این اقدام به شورای امنیت ظاهراً موضع بی بی سی فارسی به انفعال وادار شده است.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۳
پیام عربستان به آمریکا که BBC از تفسیر آن اِبا کرده
بنابراین به نظر می آید دولت اوباما بر سر یک دوراهی قرار گرفته که با توجه به عملکرد مشابه سعودیها در چند ماه گذشته بعد از توافق هسته ای ایران با گروه 5+1، هم اکنون مرحله فینال آن با این دوراهی آغاز شده است.
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۰
BBC فارسی چه نگاهی به تداوم جنگ یمن دارد؟
بعد از اعتراضهای قانونی و مردمی در یمن که موجب استعفا و سپس فرار رئیس جمهور سابق این کشور از سرزمین خود شد، رشد سازمانهای تروریستی همچون القاعده و داعش در یمن برای شبکه بی بی سی فارسی کاربرد دوگانه ای به خود گرفته اند.