آرشيو BBC
نوع مطلب :  
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۲۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
لابی‌گری در امریکا به روایت بی‌بی‌سی: از دموکراسی تا زر سالاری!
تلویزیون ماهواره‌ای بی‌بی‌سی با پرداختن به نقش لابی‌های سیاسی در شکل‌گیری توافق هسته‌ای میان ایران و 5+1، موضوع 'لابی‌گری در آمریکا' را توجیه می‌کند. اما بر خلاف جریان دیدگاه شبکه، یکی از تحلیلگران فارسی زبان این مساله را مغایر با دموکراسی عنوان کرده است.
۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۷
وزیر اطلاعات از نقش BBC فارسی در تحریک تروریست ها علیه ایران گفت
انتشار خبر " فراخوان رهبر القاعده برای حمله به ایران" توسط بی بی سی فارسی، در حالی دو روز قبل از محرم بر روی آنتن این شبکه رفت، که این خبر مربوط به 8 ماه پیش است؛ دستگیری بیش از 40 نفر از تیم های تروریستی توسط وزارت اطلاعات، گواهی از نقش بی بی سی در هماهنگی میان این گروه ها دارد.
۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵
اختلاف BBC و دولت انگلیس درباره داعش!!
اخبار مربوط به داعش و مواضع انگلیس نسبت یه این گروه تاکنون به اشکال مختلفی در بی‌بی‌سی منتشر شده است که با بررسی آن تناقضاتی قابل تامل به چشم می‌خورد.
۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۶
وقتی مخاطبان، مهمان BBC را نفوذی خواندند!
بی بی سی فارسی اخیرا در برنامه تعاملی نوبت شما به موضوع "نفوذ" پرداخت. اما در حالی که بی بی سی مدعی بود، پروژه نفوذ یک مساله ساختگی و مورد سوء استفاده برخی جریان ها است، کاربرانی حتی مهمان برنامه را نیز یک عامل نفوذی معرفی کردند.
۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۲
چرا BBC در سالروز 13آبان به فکر تعطیلی KFC در ایران است؟
13 آبان که از نگاه بسیاری از تاریخ نویسان عرصه سیاست به انقلاب دوم ایران تعبیر می شود هم اکنون بعد از 36 سال بازتابی در بخش فارسی شبکه BBC ندارد و این شبکه در سالگرد این روز و به بهانه سخنان رهبرایران پیرامون نفوذ آمریکاییها پس از برجام، با هدفی خاص به موضوعی غیر سیاسی اشاره کرده است.
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۴
عذر خواهی تلگرام ، واکنش عجولانه BBC
مدیر تلگرام در بخش دیگری از بیانیه خود نوشته است: « مقامات ایران روشن کرده اند که اگر کانالها یا بات های پورن در تلگرام در دسترس باشد، این پیام رسان را فیلتر خواهند کرد. اگر تنها نگرانی آنها این مسئله باشد، مشکلی در پیش نخواهد بود چون ما از قبل بیشتر بات ها و کانال های پورن را به دلیل محدودیت های خودمان ...
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۸
برخورد چالشی BBC با انتخابات ترکیه
شبکه BBC فارسی هم در ابعاد مختلف سیاسی، قومیتی و امنیتی روند نهایی شدن انتخابات ترکیه را با نگاهی چالشی رصد کرد.
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۵
BBC کدام پیام را در کنفرانس منامه نشنید؟
خبار کنفرانس کنفرانس امنیتی منامه همه ساله توسط BBC بصورت گسترده پوشش داده می شود و این شبکه با پررنگ کردن موضوعیت ایران گزارشات مرتبط با این نشست را با جهتی خاص و معنادار منتشر می کند.
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۱
عذرخواهی تلگرام از ایران و اختلافات BBC  با خودش!
ساعاتی پیش پاول دورف، مدیر عامل و حامی تلگرام با انتشار متنی ادعای قبلی خود در خصوص سانسورینگ و جاسوسی در ایران را تکذیب کرده و عذرخواهی نمود. این در حالی‌ست که بی‌بی‌سی فارسی...
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۲
رویکرد موافق BBC نسبت به اتفاقات فیفا
موردی که بسیار گسترده در بخش فارسی شبکه و وبسایت BBC بازتاب وسیع داشته فساد حاکم بر دستگاه اداری و اجرای فیفا و تبعات بعد از آن بود که سیاستهای آینده این دستگاه ورزشی را تحت شعاع قرار می داد از جمله برگزاری جام جهانی در سال 2018 که پیشتر روسیه میزبان آن انتخاب شده بود
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۷
بازتاب عذرخواهی تونی بلر در BBC چقدر مهم است؟
با بالا گرفتن بحث پیرامون نشر گزارش کمیته تحقیق چیلکات درباره مشارکت انگلیس در حمله نظامی بدون مجوز سازمان ملل به عراق، BBC اظهارات و عذرخواهی تونی بلر نخست وزیر پیشین این کشور را بطور گسترده بازتاب داده که در این بازتاب سوالی اساسی نهفته است.
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵
پیش بینی سیاسی BBC در مورد تلگرام
BBC با طرح این موضوع در برنامه زنده نوبت شما نسبت به حریم خصوصی کاربران تلگرام در ایران هشدار داده و سوالاتی بحث برانگیز در این باره از مخاطبان شبکه پرسیده است که اکثر مخاطبان به گواهی نظراتشان در صفحه فیس بوک این برنامه زنده، با کانالهای غیر اخلاقی و مبتذل این سیستم پیام رسان آنلاین ابراز نگرانی کرده ...
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
بی بی سی مراسم محرم در ایران را چگونه به تصویر می کشد؟+ عکس
این شبکه با انتشار عکس های گزینشی از این مراسم محلی، آن را به کل ایران بسط داد. تصاویری که بی بی سی بیشتر سعی داشت تا مراسم محرم در ایران را بیشتر شبیه مراسم بومیان سرخ پوست آمریکا و یا حتی روز هالوین به نمایش بکشاند و جنبه عزاداری و سوگواری آن را به حاشیه براند.
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷
قضاوت BBC درباره کارنامه سازمان ملل
دوم آبان ماه هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد بود. وب سایت BBC هم با اختصاص گزارش های ویژه ای به این مقوله پرداخت اما سوالی جدی در برابر گزارش ها مطرح است.
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۶
سانسور تونی بلر به سبک بی‌بی‌سی!
بی‌بی‌سی فارسی که در خبر قبلی خود عذرخواهی های بلر را محدود عنوان کرده بود در خبر جدیدش ، به عذرخواهی های بلر پرداخت و گزارش مذکور را پس از تغییر عنوان و محتوا از صفحه اول به بخش بایگانی مطالب منتقل داد.
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۶
سانسور تونی بلر به سبک بی‌بی‌سی!
بی‌بی‌سی فارسی که در خبر قبلی خود عذرخواهی های بلر را محدود عنوان کرده بود در خبر جدیدش ، به عذرخواهی های بلر پرداخت و گزارش مذکور را پس از تغییر عنوان و محتوا از صفحه اول به بخش بایگانی مطالب منتقل داد.
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۱
انشای BBC از پیروزِ توافق هسته ای
در واقع BBC با طرح این ادعا که حصول توافق هسته‌ای جای پای ایران را به عنوان یک بازیگر مهم منطقه‌ای که دیگر آمریکا هم حاضر نیست به متزلزل کردن آن فکر کند محکم کرده، شادی خود را از این مسئله پنهان نکرده است
۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
بی‌انصافیِ بی‌بی‌سی در تعریف از انصاف!
بی‌بی‌سی فارسی در حالی دادگاه های ایران را به چالش می کشد که بی عدالتی در دادگاه های غربی بویژه انگلیس و امریکا، اعتراض مردم و برخی مقامات را به دنبال داشته است، تا جایی که حتی اسقف اعظم انگليس بر راه‌اندازی دادگاه‌های اسلامی در انگلیس تاکید می کند.
۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۰
روایت BBC در جریمه بانک انگلیسی
وزارت دادگستری آمریکا در حال تحقیق در مورد این ادعاست که استاندارد چارترد در فاصله سال های 2009 تا 2011 در امارات تیمی استخدام کرده که قادر به صحبت کردن به زبان فارسی بوده اند. بنابراین صرفاً جریمه این بانک دلایل دیگر و مهمتری هم داشته که در گزارش BBC پررنگ نشده است.
۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۱
پیش بینی BBC از گام بعدی در رابطه ایران و عربستان
این سوال اساسی در ذهن مخاطب شبکه بوجود آمده که چرا BBC در این حادثه که منجر به کشته شدن انسانهای زیادی شده و مِن حیثِ رسانه ای دارای ضریب و ارزش خبری بسیار بالایی برای معرفی عاملین این اتفاق عظیم بوده، صرفاً به ردّ تقصیر از جانب سعودیها پرداخته؟