آرشيو مقاله
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۲۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۵
سکوت بی‌بی‌سی فارسی در برابر فساد ستیزی رهبر ایران
مرقومه‌ی انتقادی رهبر ایران در کنار سایر تلاش‌های وی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در حالی رسانه‌ای شد که بی‌بی‌سی فارسی در اخبار سایت و تلویزیون خود هیچ اشاره‌ای به این موضوع مهم نداشت. بی‌بی‌سی که همواره با تمرکز ویژه‌ای به اخبار و حواشی ایران پیرامون رهبری می‌پردازد، این‌بار در بی‌تفاوتیِ تامل برانگیزی ...
۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۵
از نظر بارزانی چه کسانی بر هم زننده طرح استقلال اقلیم کردستان بودند؟
مسعود بارزانی فرمانده کل نیروهای مسلح اقلیم کردستان در دیدار با نیروهای پیشمرگی که از جنگ با داعش در کوبانی در شمال سوریه به اقلیم بازگشته اند، به دلایل هدف قرار دادن اقلیم کردستان از سوی داعش اشاره کرد.
۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۷
66 سال از اعلامیه حقوق بشر گذشت
شصت و شش سال از نخستین اعلامیه حقوق بشر در سازمان ملل متحد گذشت. تا پیش از این سازمان ملل متحد وجود نداشت، چه رسد به تجربه عدالت خواهی و حقوق بشری. روند افزایشی آمار نقض حقوق بشر در همه کشور ها دستاورد 66 ساله سازمان ملل در مسیر حقوق بشر است. در این مدت تعداد دادگاه های ناعادلانه، نژاد پرستی، خشونت ...
۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۴
آیا کارمندان بی بی سی فارسی هم تجربه هم باشی دارند؟
در هم باشی هیچ شرط قانونی و ثبت اداری وجود ندارد و زن و مرد در هر لحظه که بخواهند با هم همخانه شده و هر لحظه که مایل نباشند از رابطه خارج می‌شوند . چنین شیوه‌ای از ارتباط در فرهنگ جامعه ایرانی دور از اخلاق ست و با فرهنگ ایرانی سنخیتی ندارد .
۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۶
تونسِ عرب یک تنه در مقابل جهان عرب!
اگر مردم تونس در 14 ژانویه سال 2011 با انقلاب خود که به انقلاب یاس معروف شد جهان را شگفت زده کرد و آغازی بر پایان قرن ها دیکتاتوری و تمامیت خواهی حکام فاسد عرب در منطقه شد امروز با برگزاری انتخاباتی دموکراتیک، منظم به دور از خونریزی و... یک تنه در جهان عربی که گویی ذاتا با مقوله ای به اسم مردم سالاری ...
۲۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۷
آقای قرضاوی؛ هاشمی محکوم کرد شما هم محکوم کنید
چندی پیش جناب آقای هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سخنرانی در جمع مسوولان معاونت ساماندهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان به نکته مهمی درباره ایجاد داعش و القاعده اشاره کرد.
۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۵
دیدار رییس بخش جهانی بی بی سی با رییس جمهور افغانستان
روسای بخش جهانی بی بی سی برای اولین بار است که به افغانستان می آیند و با رییس جمهور تازه این کشور دیدار می کنند. حامد کرزی رییس جمهور قبلی افغانستان رویکرد منفی در قبال پوشش خبری بی بی سی داشت. آقای کرزی بی بی سی را رسانه دروغ گو خطاب کرد.
۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۴
بی‌بی‌سی از شکاف شدید طبقاتی در ایران می‌گوید
جدیدترین گزارش سازمان ملل حاکی از آن است که رتبه ایران از نظر نابرابری درآمدی میان ۱۳۶ کشور جهان ۶۸ و بالاتر از کشورهایی نظیر آمریکا، قطر، روسیه و ترکیه قرار دارد. همچنین شکاف 13.5 برابری میان دهک‌های اول و دهم در حالی مورد نظر بی‌بی‌سی فارسی قرار می‌گیرد که آمارهای پیشین رسمی بانک مرکزی (07/05/1386) ...
۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۳
بی بی سی در کدام سکوی برابری جنسیتی ایستاده؟
رسوایی‌های جنسی مجریان و سوء استفاده جنسی تهیه کنندگان و دست اندرکاران بی بی سی خیلی وقت است بر دوش این شبکه سنگینی می کند.
۱۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۱
BBC با این سخنان به جنگ طایفه ای دامن می زند
در این بین نقش رسانه هایی مانند BBC در دامن زدن به این دست از سخنان کم نیست و بلکه بیشترین نقش را بر عهده گرفته اند. چنانچه به یکباره سخنان تقطیع شده یکی از نمایندگان مجلس در رسانه های عربی همچون "الجزیره" تیتر یک می شود و گویا اینکه این سخنان موضع رسمی جمهوری اسلامی است که قطعا این چنین نیست.
۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۶
چرا در تونس مردم سالاری مورد توجه رسانه ها نیست؟
تونس نخستین کشوری بود که تجربه جنبش های مردمی در آن شکل گرفت. نخستین کشوری بود که با کمترین هزینه، حکومت دیکتاتوری آن سرنگون شد. نخستین کشوری بود که با وجود اقدامات افراطی گری _ از جمله دو ترور صورت گرفته_ اما همچنان میان سکولارها و اسلامگرایان_ به طور اخص اخوان_ روابطی از سر عقلانیت، درایت و مدارا ...
۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۰
اسیدپاشی BBC؛ دیروز و امروز
بی‌بی‌سی فارسی در هفته‌ای که بنا بود حکم اجرا شود برنامه «نوبت شما» را به این موضوع اختصاص داد و با زیر سوال بردن عدالت در حکم قصاص، پرسید که «به نظر شما چه مجازاتی برای متهمان پرونده‌های اسیدپاشی عادلانه است که عدالت در حق قربانی هم رعایت شود؟»
۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۱
فعالیت داعش در شبکه های اجتماعی و دیپلماسی آمریکا
فعالیت داعش در فضای مجازی و بالاخص شبکه های اجتماعی از پیدایشش تاکنون و منابع اینترنتی غربی حامی آنها نکته ای دارای اهمیت خاص است مخصوصاً در مقطع کنونی که غرب به دنبال ائتلافی نظامی بر علیه داعش است.
۳۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۹
شیرین هانتر: داعش یک گروه تروریستی نیست
اینکه چنین درخواستی از سوی آمریکایی‌ها ارائه‌شده را که مقامات ارشد ایران اعلام کرده‌اند و البته به نوعی هم توسط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه «در حاشیه مذاکرات هسته ای گفتگوهایی با مقامات ایرانی در مورد مقابله با داعش داشته ایم و این موضوع بر کسی پوشیده نیست» مورد تأیید قرار گرفت.
۲۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۵
ماموریت اسکاتلند برای بی بی سی فارسی
بی بی سی فارسی با ارائه آمار به اشکال مختلف، نتایج جدایی اسکاتلند را ارزیابی کرده است. این آمار البته می تواند به روش های مختلف نتایج متفاوت دهد که در زیر به چند نمونه آن اشاره شده است.
۱۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۶
نگاهی به تاریخچه پیدایش و استقرار داعش در منطقه
تا سال ۲۰۱۲ تنها ۲۵۰۰ نفر نیرو داشته است. طی یک سال یعنی تا سال ۲۰۱۳ نیروهای داعش به ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر افزایش یافتند. در حال حاضر طبق آمار آگوست ۲۰۱۴ دیده بان حقوق بشر در سوریه اعلام کرد که داعش دارای ۵۰,۰۰۰ جنگجو در سوریه و ۳۰,۰۰۰ جنگجو در عراق می‌باشد. در حال حاضر داعش به عنوان یک گروه تروریستی در ...
۱۲ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۷
چرا بی بی سی باید به داعش بگوید تروریست؟
بی بی سی فارسی می گوید به داعش انگ تروریست نمی زند. صادق صبا گفته بی بی سی رسانه ایدئولوژیک نیست و به همین دلیل قضاوتی درباره گروه ها نمی کند. بی بی سی فارسی برخلاف آنچه ادعا می کند، نتوانسته عملا عدالت را در پوشش اخبار و تخصیص وقت برنامه هایش رعایت کند. همچنین سیاست بی بی سی در مواجهه با مسئله تروریسم ...
۵ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۸
مسیح علینژاد؛ از کجا تا به کجا؟!
پیش از این تمام تلاش های خانم علی نژاد، ادعای مدنیت و دفاع از قانون را یدک می کشیده، اما اکنون در یک حرکت علنی به مخالفت با قانون پرداخته و مخاطبانش را نیز به این اقدام دعوت می‌کند.
۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۹
تاریخ انقضای صفحه آزادی های یواشکی چه زمانی فرا می رسد؟
" ادمین پای برخی نوشته های اینباکس گریه می کند" این فضا و وادبیات صرفا عاطفی و احساسی برای بسیاری از افرادی که به دنبال مبارزات منطقی و قانونی و راهگشا هستند، امری کاملا غیر اصولی وغیر حرفه ای به نظر می رسد.
۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۰۲
پایان کار «آزادی‌های یواشکی» به کجا ختم می‌شود؟
آزادی وقتی یواشکی شود یعنی قانونی در جایی نادیده گرفته شده و یا به آن دهان کجی شده است. روند ناهنجاری اگر ادامه یابد آنگاه تنها قانون نیست که خدشه شده بلکه حیثیت و آبروی مجری قانون زیر سوال رفته است.