آرشيو مقاله
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۱۰
عوامل مؤثر بر شکل ‌گیری افکار عمومی
افکار عمومی یک نیروی سیاسی است که بخشی از نیروی درونی یک ملت را تشکیل می‌دهد. این نیروی درونی در قانون اساسی هیچ کشوری پیش بینی نشده؛ اما برای تحکیم و یا تخریب قدرت نقش مهمی را ایفا می کند.
۲۴ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۶
امیدها و آرزوها در گوانتانامو می میرند
بخش هاي زيادي از اين گزارش سانسور شده است، پس فهميدن اينكه گزارش دقيقاً چه مي گويد، دشوار است؛ اما ما نميدانيم كه بر اساس اين گزارش، آیا خود لطيف اقرار كرده كه براي جهاد استخدام شده و سلاح هاي آموزشي را از طالبان دريافت مي كند و با ساير نيروهاي طالبان در خط مقدم خدمت مي كند؟
۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۰۹
تصویر از صفحه فیس بوک occupy the london stock exchange گرفته شده است، نشان می دهد صلح در برخی نقاط اروپا به چالش کشیده شده. تصویر مربوط به اعتراضات اخیر در اسپانیا و یونان می باشد.
جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا داده شد. آن هم به خاطر آنچه برقراری صلح، دموکراسی و حقوق بشر در قاره اروپا خوانده شد. عده ای معتقدند در این آشفته بازار بحران اقتصادی و سرکوب هایی که توسط دولت ها انجام می شود، این کار بوی سیاسی می دهد تا رای هیاتی منصف. برخی نیز وجود و گسترش گروه های دموکراسی خواه مخالف ...
۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۵۹
طعم تلخ جایزه صلح نوبل
شاید بتوانیم طنز تلخ روزگار را تناقضات سیاسی دولت های غربی بنامیم یا بهتر است بگوییم اصولی مانند آزادی بیان، حقوق بشر، صلح و دوستی و ... که غرب به رعایت و ارج نهادن آنها افتخار می کند، درست نقطه تناقضات آنها را شکل می دهد.
۵ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۱۳
"آزادی بیان" و استاندارد دو گانه بی بی سی
در پی درگذشت "روژه گارودی" پروفسور مشهور فرانسوی در اواخر خردادماه سال جاری، بی بی سی فارسی گزارشی در مورد آقای گارودی منتشر ساخت که در آن هیچ اشاره ای به آزادی بیان نشده بود؛ گویا استثنایی دیگر در غرب وجود دارد که "خط قرمز" برای آزادی بیان محسوب می گردد.
۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۲۳
چرا بازگشت مهدی هاشمی برای بی بی سی مهم است؟
توجه به این پروژه تا آنجا پیش رفت که این سوژه ی خبری به صدر اخبار بی بی سی راه یافت و این شبکه بازگشت مهدی هاشمی به ایران را به عنوان "خبر فوری" اعلام کرد؛ کاری که رسانه های معتبر خبری جهان برای اعلام انفجار بمب، جنگ، سقوط هواپیما، زلزله، آغاز یک اتفاق تاریخی بسیار مهم و ... به کار می برند.
۳۰ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۱۰
بررسی تحریف سخنان فرمانده سپاه در بی بی سی فارسی
بی بی سی فارسی پس از کنفرانس خبری فرمانده کل سپاه پاسداران که به بیان اخباری از پیشرفت های نظامی و نقش سپاه در موضوعات مختلف داشت، از فرصت استفاده کرد و با تحریف سخنان سردار جعفری، اتهامات سابق خود به سپاه و جمهوری اسلامی ایران نظیر ساخت سلاح اتمی و دخالت نظامی ایران در سوریه را البته با حذف بخشی از ...
۲۰ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۹
ايران با برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد، امريكا را به مبارزه طلبيد
جلسه اي در تهران در ۲۶ اوت برپا شد كه موقعيت رو به پايان امپرياليسم ايالات متحده را در سرتاسر جهان و به ويژه در خاورميانه كاملاً آشكار كرد. درخواست هاي ايالات متحده و اسرائيل براي تحريم نشست، ناديده گرفته شد. واضح است كه قدرت ايالات متحده، در حال كاهش است.
۱۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۴
سیاست های اتاق فکر بی بی سی در برابر اجلاس تهران
بعد از حدود یک هفته، شبکه بی بی سی فارسی که از ابهت اجلاس تهران، در موضعی انفعالی به سر می برد و با پوشش کم خبری و پرداختن به شایعاتی پیرامون اجلاس نظیر گزارش آژانس انرژی اتمی، برنامه های خود را مشغول می کرد، بالاخره این شبکه دوباره چهره انگلیسی خود را نشان داد و با تغییر استراتژی مقابله با اجلاس سران ...
۱۶ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۳۰
نقض حقوق بشر؛ مقایسه ای میان امریکا و چین
با وجود مهم بودن حقوقی مانند آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی ادیان لیکن حقوقی از این دست در برابر اساسی ترین حق بشر که همان حق زیستن است و به تبع آن حق داشتن امنیت در برابر اعمال و شرایطی که زندگی را با خطر مواجه می سازند از قبیل تهاجم نظامی، جنایت و تهدیدهایی که جان مردم را هدف قرار داده رنگ می بازد ...
۱۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۱۵
آنگاه که «فلسطین» از واژه نامه بی بی سی حذف می شود! + کلیپ
تلویزیون بی بی سی فارسی با حذف «کشور فلسطین» از واژه نامه ی اتاق فکر خود این روزها، فلسطینی ها را اعراب ساکن اسرائیل می خواند. شاید پخش گزارش هایی از این دست به ظاهر تبلیغی برای ماه رمضان مسلمانان باشد، اما دست کم تنها سودی که برای بی بی سی دارد حذف تدریجی لغتی است به نام «کشور فلسطین».
۱۲ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۰۱
با پیروزی بشار اسد در سوریه، تنـگه هرمـز برگ برنده دوم ايران در قبال تحريم ‌ها شد
با این شکست فضاحت بارشان در سوریه دیگر ایران برای ضربه زدن به غرب به بستن تنگه ی هرمز احتیاجی نخواهد داشت چرا که همین فردا بیخ گوش اسرائیل ایران با سوریه مانور نظامی برگزار می کنند و خواب را بر این غاصبان جنایتکار حرام خواهد کرد.
۸ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۴۲
پروژه بی بی سی برای جذب مخاطبان جدید در المپیک لندن
سازمان بی بی سی با توجه به میزبانی انگلیس در المپیک، با بهره گرفتن از ارتباطات دولتی خود و احتمالا نفوذ بالایی که در کسب اخبار و دستیابی به اطلاعات ویژه دارند اکنون حتی در موضوعات خاص به مرجع انحصاری خبری اکثر رسانه ها در المپیک لندن می شود و البته به اعتبار رسانه ای خود که به عنوان رسانه ی سلطنتی انگلستان ...
۲۸ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۰۲
تاملاتی در روش های رسانه های جدید
در این مجال اما می خواهیم روش کار بی بی سی را در تولیدات رسانه ای اش بررسی کنیم. این روش، در سه حلقه ی به هم پیوسته و در ادامه ی هم است که به ترتیب بررسی می گردد.
۲۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۴
افغانستان، مستعمره جدید بی بی سی
اینها قطعات اولیه ی پازلی هستند که شبکه ی مرموز تلویزیونی انگلیس – بی بی سی – شروع به چیدن آنها می کند تا در روزهای بعد به تدریج قطعات دیگر این پازل را تکمیل کرده و بذری را که می خواهد در اذهان مخاطبانش بکارد.
۱۳ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۳۵
بررسی آماری عملکرد بی بی سی در موضوع تحریم ها
ایجاد این صفحه در بی بی سی فارسی، همزمان با آغاز دور جدید تحریم ها، اقدام ویژه ای است از سوی دستگاه رسانه ای غرب برای هر بیشتر تاثیرگذار نشان دادن تحریم ها که با ریشه یابی مولفه های گوناگون قابل اثبات است؛ تحریم هایی که با توجه به مقاومت ایران در برابر خواسته های تحمیلی غرب مبنی بر چشم پوشی ایران از ...
۷ تير ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۲۰
بررسی گزارش بی بی سی فارسی درباره اسقاط جنگنده ترکیه
بی بی سی فارسی خبر خود را در حرکتی عجیب از همان ابتدا به نفع سوریه تمام می کند. گویی می خواهد بحث در مورد آن را خاتمه دهد و به نفع رقیب تمام کند تا پیگیری نشود. حرکتی مشکوک که گویای پشت پرده ای رمزآلود است!
۵ تير ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۲۲
ضدیت با اسلام و نه با اصل دینداری، پشت پرده ی برنامه های بی بی سی فارسی است.
قصد این مقاله آن است که به سوالات و مطالبی که در این برنامه طرح شد و پاسخ درخوری به آنها داده نشد و خود می تواند بدل به بذر شبهه و تشکیک در اذهان شود پاسخ مناسب و کافی داده شود و نیز در بحثی جداگانه و با رعایت انصاف به بررسی این موضوع پرداخته و با مشخص کردن چارچوبه ی آن به معیاری برای مباحث بعدی که ...
۲۱ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۰۴
جراحان بی بی سی و سلاخی مقاله عبدالکریم سروش
بی بی سی فارسی مورد مقاله ای که دکتر سروش در باب اتفاقاتی که پیرامون شاهین نجفی و ترانه اش و حکم مراجع نوشته است سکوت پیشه کرده و بدون انتشار اصل آن، تنها در یادداشتی در سایت رسمی این شبکه به بخش هایی خاص از آن اشاره کرده است.
۱۶ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۵
چرا BBC اصرار دارد که ملکه کشورش در سیاست دخالت نمی کند؟
هر موسسه یا سازمانی در انگلیس که 5 سال به پادشاهی این کشور خدمت کند پروانه سلطنتی دریافت می کند. BBC از سال 1927 پروانه سلطنتی دریافت کرده است و تابه حال هر 10 سال آن را تمدید نموده. یعنی 8 بار تجدید میثاق با آرمان های ملکه از زمان تاسیس تا کنون.