آرشيو يادداشت
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۵
در ایران «اختلاف قوا» و در آمریکا «استقلال قوا»؟
اگرچه اختلاف نظر میان سران قوا یکی از ثمرات دمکراسی در حکومت هاست، پس چرا رسانه های فارسی زبان اختلاف نظر میان سران قوا در ایران را «تنش میان قوا» و اختلاف نظر میان قوا در آمریکا را «استقلال و تفکیک قوا» معرفی می کنند؟
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۳
در برابر اقدامات دونالد ترامپ چه باید کرد؟
برخی تحلیلگران معتقدند که روی کار آمدن دونالد ترامپ یک فرصت جدی برای ایران است تا نشان دهد که آنچه درباره امریکا می گوید درست است
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۸
عکس و تیتری که BBC برای بازداشت گایاتری بوز در فرودگاهی در آلمان انتخاب کرده. خانم بوز گفته که این اتفاق برایش تحقیرکننده بوده
خانم بوز گفته است: «شوکه بودم. تنها بودم و نمی‌دانستم اگر بخواهند برایم دردسر درست کنند چه می‌شود. فقط موقعی که از اتاق بیرون آمدم فهمیدم چه اتفاقی افتاده. به گریه افتادم و خیلی حالم بد بود.»
۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۶
روبوسی گرم شیخ صباح خالد الصباح، وزیر امور خارجه کویت، با محمدجوادظریف، وزیر امور خارجه ایران، مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفت
وزیر خارجه کویت در دیدار با محمدجواد ظریف گفت که کشورهای منطقه مصالح خودشان را بهتر از دیگران تشخیص می دهند؛ اظهارنظری که می تواند مرتبط با عملکرد نظامی انگلیس در منطقه و همچنین نگرانی از اقدامات دونالد ترامپ باشد.
۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۱
آیا زمان صلح با آتش نشان ها فرا رسیده است؟
بهترین راه ادای دین به آتش نشانان جان باخته در حادثه پلاسکو احترام قلبی و عملی به آرمان شان یعنی «روز بدون حادثه» است. وقت آن فرا رسیده تا چهارشنبه سوری که به اشتباه نماد مقابله و مبارزه با آتش نشان ها شده به بهانه ای برای قدردانی از آن ها بدل شود.
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶
عکس از صفحه توییتر رسمی مایکل روبین
از قدرتمندترین مرد خاورمیانه تا زبردست ترین مامور مخفی القابی است که نه ایرانی ها بلکه آمریکایی ها و اروپایی ها به قاسم سلیمانی داده اند. ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی و حتی بسیاری از دشمنان ایران نیز در سخنانشان درباره وی از او با احترام یاد می کنند. تا آنجا که مجله نیوزویک با انتشار عکس از او در شماره ...
۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۶
سر راجر کار، نفر دوم هیئت امنای بی بی سی
بی بی سی برای یمن دلسوزی می کند. این شبکه نوشت که یمن یکی از فقیرترین کشورهای عرب است و «جنگ داخلی» (و نه جنگ ائتلاف سعودی علیه یمنی ها) فشار اقتصادی توانفرسایی را بر مردم آن کشور تحمیل کرده. این حنای BBC اما بر دستان یمنی ها رنگی ندارد. چرا؟
۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۱
بازخوانی اقدامات BBC و VOA علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی
در این یادداشت به بازخوانی گزیده ای از برنامه سازی های BBC و VOA علیه آقای هاشمی پرداخته شده است.
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۷
شرارت انگلیسی
انتشار گزینشی از سخنان رهبر انقلاب در خصوص اظهارات اخیر سران دو قوه مجریه و قضاییه توسط بی بی سی فارسی نشان می دهد که رهبری به طرفداری از قوه قضاییه سخنرانی کرده است. حال آنکه جملات ایشان حاکی از واقعیت دیگری است.
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۷
انگلیس و امریکا جهان را به کدام سو می کشانند؟
تحقیقات دانشمندان انگلیسی فراتر از فرضیات فانتزی سینمایی است. پیشتر، اسنادی که توسط مجله فارین پالیسی منتشر شد نشان داد که پنتاگون، وزارت دفاع امریکا، برنامه‌‌ریزی ویژه ای در برابر حمله احتمالی زامبی‌ها تدارک دیده که به عملکرد نیرو‌های نظامی مرتبط است.
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
چرا ترامپ باید نامه شماها را بخواند؟ لطفا بزرگ شوید!
فارغ از جبهه بندی سیاسی انقلابی و ضدانقلابی، این گونه نامه نویسی هایی که از طرف برخی از افراد خارج از کشور برای شخص ترامپ یا هرکس دیگر انجام می شود قبل از آنکه به میز رییس جمهور آمریکا برسد ( اگر برسد و اگر خوانده شود) خدشه ای است به شان و جایگاه میهن ما.
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
قوه قضاییه در کلوز آپ BBC
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۶
صدای آمریکا نگران گرفتن سهم توریسم ترکیه توسط ایران
نا امنی در ترکیه رکود شدید و بی سابقه ای بر گردشگری این کشور حاکم کرده. کاهش ۴۰درصدی توریسم ترکیه علاوه بر خسارات مادی زمینه را برای کشور های امن خاورمیانه فراهم آورده تا توریست فراری از ترکیه را جذب کنند.
۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۳
بی بی سی نامه ضد ایرانی را چگونه هدایت کرد؟
نامه ۳۰ نفر از مخالفان حکومت ایران در خارج از کشور به ترامپ که در آن درخواست شده آمریکا تحریم ها علیه ایران را تشدید کند، جنجال برانگیز شده است. بحث ها پیرامون این نامه به شبکه های اجتماعی کشیده شد. سیل حمله به این نامه که با هشتگ #نامه_به_ترامپ مشهور شد، بی بی سی را بر آن داشت که مخالفان و موافقان ...
۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۳
نامه دیروز: ایران و داعش دو روی سکه تروریست هستند، تحریم کنید؛ توجیه امروز: در نامه به دنبال جلوگیری از جنگ آمریکا با ایران بودیم!
اکثر کسانی که در دوره های مختلف به دنبال تحریم جمهوری اسلامی بودند، مدعی بودند که " به دنبال تحریم جمهوری اسلامی هستند، نه تحریم مردم".
۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۵
پیام پنهان پاپ که شنیده نشد
در آستانه کریسمس و روز تولد حضرت عیسی مسیح (علیه السلام) پاپ فرانسیس عامل ناامیدی از جهان کنونی را مادی گرایی مردم و فراموشی مسیح خواند. پیام این روحانی ترین مرد محبوس در قلب اروپا برای مردمانش خوانده می شود اما شنیده نه.
۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۲
کارنامه اوباما نزد ایرانیان است و بس!
رای ممتنع آمریکا در قطعنامه علیه اسرائیل، اتفاق کوچکی نیست. رییس جمهوری که برخلاف اسلافش سعی در به جای گذاشتن چهره ای مثبت از خود در آرای عمومی دارد چقدر توانسته به این مهم در افکار عمومی ایرانیان دست یابد؟
۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۵
تروریسم کراوات زده؛ آیا مدرنیزاسیون شکست خورده است؟
«مرت آلتین تاش»، قاتل سفیر روسیه در ترکیه، بنا بود در اثر مدرنیته تحمیلی، به اتوپیای مدرن وارد شود اما با کراوات، اسلحه به دست گرفت و ترور کرد.
۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۹
تروریسم در حلب خاموش شد و در اروپا، روشن
ارتش سوریه سرانجام توانست شهر حلب را از دست تروریست ها خارج کند. با خاموش شدن تدریجی آتش تروریسم در حلب، به نظر می رسد این آتش در سایر نقاط جهان به ویژه اروپا در حال شعله ور شدن است.
۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۴
داستان سرایی برای توجیه ترور سفیر روسیه
اگر قتل سفیر روسیه تزاری در ایران در سال ۱۲۰۷ یک اقدام میهن پرستانه بوده پس ترور سفیر روسیه در ترکیه نیز می تواند توجیه داشته باشد. این نتیجه تجزیه و تحلیلی است که در داستان سرایی بی بی سی فارسی از ماجرای کشته شدن الکساندر گریبایدوف در ایران و آندری کارلف در ترکیه برداشت می شود.