آرشيو مقاله
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۲۶ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۰۷
بازیگری BBC فارسی در سناریوی آمریکایی تحریم
کلید خوردن طرح تحریم بانک مرکزی ایران را در همین چارچوب می توان قابل بررسی دانست. طرحی برای فشار بیشتر روانی بر ایران و البته از پیش شکست خورده. عملیاتی روانی بر روی دوش BBC فارسی و سایر رسانه های هم مسلک. این شبکه توان خود را به کار گرفته تا وضعیت ایران را وخیم تر از آنچه هست نشان دهد و وضعیت جهان ...
۲۶ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۵۹
قابل توجه پان ایرانیست ها، شهرام همایون و رضا پهلوی
در پاسخ وی مهندس بازرگان چنین گفت: درباره ی تخت جمشید، من خودم معمارم -فوق لیسانس مهندسی معماری- این را من بهتر می دانم که تخت جمشید ربطی به معماری بومی ایرانی ندارد...
۲۰ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۰۳
اقیانوس تبلیغات؛ انبوهی از تبلیغات پوچ و توخالی
امروزه تبلیغات و شعارهای توخالی بر اذهان آمریکایی ها حکمرانی می کند. آمریکایی ها تمایل اندکی به حقیقت، پذیرش و تشخیص آن دارند. حقیقت در میان آنها هویتی ناخوشایند دارد و آزار دهنده است. آنها حقیقت را چنین خطاب می کنند: ورود ممنوع! سخن گفتن از آن در واقع به معنای پذیرفتن این ریسک بزرگ است که به آنان برچسب ...
۱۵ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۸:۰۱
واکاوی ابعاد پنهان شبکه ماهواره ای کلمه
توسل به راه اندازی این شبکه که مدعی ترویج اسلام راستین و مقابله با خرافات است در نگاه اول با تصویر کلیشه ای ذهن مخاطب ایرانی از شبکه های ماهواره ای تفاوت اساسی دارد. حـتی ظاهر گردانندگان کلـمه پدیده ای است که امروز با نگاه سنتی ما به جنگ نرم و رسانه های فارسی زبان ماهواره ای که پیش از این در ذهن داشتیم ...
۱۲ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۲۷
در مقاله ای که قبل از سال 2008 در سایت انگلیسی BBC فارسی درج شده، آمده است: سرویس جهانی بی.بی.سی تلویزیون فارسی اش را در سال 2008 افتتاح خواهد کرد. از این رو گوردون براون بودجه جدیدی برای بی بی سی در نظر گرفت.
بی بی سی فارسی که از بدو افتتاحش همواره در عرصه ی جنگ روانی علیه کشورهای هدف پیشتاز بوده است، اما امروز از چیزی می نالد که گفته می شود خود بنیان گذار آن بوده. این شبکه مدعی است تحت تاثیر فشارهای رسانه ای از سوی ایران قرار گرفته است. این در حالی است که فلسفه ی وجودی پایگاه BBC به 27 زبان دنیا خود روشنگر ...
۲۴ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۶
بی.بی.سی در آزمونی به نام مبارزه با تروریسم
مبارزه با تروریسم از یازدهم سپتامبر به بعد بود که رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. مفاهیم تازه ای هم وارد آن شد. خون های زیادی ریخته شد. بیش از یک میلیون کشته در عراق و صدها هزار نفر در افغانستان ارمغان آمریکا در مبارزه با تروریسم برای غیرنظامیان بود. اکنون بن لادن نیز مرده اما حکایت همچنان باقی است.
۲۱ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۲۱
گام های آرام بی.بی.سی فارسی به سوی سکس
در BBC فارسی، هر خبری از جاذبه ی جنسی برخوردار باشد حق پخش بیشتری می یابد. در ورزش هم منحصر نیست بلکه در سایر موضوعات نیز چنین اعمال ضریبی وجود دارد. یعنی بخش هایی از اخبار برجسته می شوند که از برجستگی های زنانه بی بهره نباشند.
۱۷ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۴۲
اقتصاد منهای نفت و بی چشم و رویی بی بی سی
در دنیای امروز قدرت یک کشور را به توان اقتصادی آن کشور می سنجند. کشورهای نفت خیز برای رهایی از اقتصاد بیمار بر پایه ی نفت نیاز به یک تحول شگرف دارند. تغییراتی در لایه های بنیادی مدیریت که یک بعد آن عدم وابستگی به درآمدهای نفتی است. چرا کاهش تولید نفت ایران به مذاق غرب خوش نیامده؟ تحلیل های بی بی سی ...
۱۶ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۳۳
دیروز انقلابی خوانده شدند؛ امروز، شورشیان مسلح نام گرفتند
بی بی سی فارسی انقلاب ها را دسته بندی می کند. از نظر این شبکه قیام ها یا مردمی هستند و یا توسط شورشیان مسلح سازمان دهی می شود. تمایز بین این دو را هم خود تشخیص می دهد. شاید کمتر رسانه ای در جهان بنا به مصلحت های سیاسی جهت گیری اش را مدام تغییر دهد. کاری که بی بی سی این روز ها با شجاعت زیاد در قبال تحولات ...
۱۴ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۸
شوالیه های بی.بی.سی در رکاب ناتو
میزان نفوذ انگلیس در ناتو آنگاه به چشم آمد که این کشور برای گریز از بحران لندن از ظرفیت خود استفاده کرد و با رفت و آمدهای مشکوک به لیبی و طرابلس به تسریع فتح این شهر توسط انقلابیون یاری رساند. بمب رسانه ای فتح طرابلس، بی بی سی را از غرق شدن بیشتر در دریای افکار عمومی حفظ کرد.
۱۳ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۳:۱۴
برای مجاهدین خلق؛ اگرچه دیر است، اما محال نیست
این روزها، طنین سردی از ناقوس پایان راه، درحال وزیدن است. دوران همهمه و هیمنه ی مجاهدین خلق سال ها است که رو به رکود نهاده است. از "فروغ جاویدان" سوسویی بیش نمانده و "اشرف" هم می رود تا دوران اجاره اش به سر آید.
۱۲ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۳:۳۰
سانسور خوب، سانسور بد
اصحاب رسانه به دنبال آنند با این ابزار از طریق شکل دهی به افکار و باورهای اهالی این دهکده، آن را به گونه ی موردنظر خود طراحی و هدایت کنند. آنها این اتفاق را با گزینش و ساخت دهی به وقایع دهکده ی جهانی در جهت مورد نظر خود (=سانسور) به پیش می برند.
۱۲ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۴۴
و دیگر باید کرکره را کشید پایین!
اگر سوریه نیز تحت کنترل نباشد که نمی شود با این شرایط در منطقه کار کرد. مشکلات اقتصادی هم مضاعف شده، مانده یک اسراییل که آن هم کم کم با این شرایط و بحث فسق پیمان کمپ دیوید و حصول محاصره، سقوط می کند و دیگر باید کرکره را کشید پایین!!!
۹ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۸:۰۱
جنبش سبز در هاله بی بی سی
ظاهرا این جدایی خواسته یا ناخواسته دامان خود امیرارجمند را هم فرا گرفته و سر از بی بی سی در آورده است. البته شاید بی بی سی برای بعضی دیگر خارج نیست بلکه خانه ی دوم است جهت تجدید قوا و بازگشت به صحنه ی سیاست!
۸ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۳:۰۱
ریزش های بدون رویش، نتیجه رو انداختن به رجوی ها + فیلم
چند وقتی است تلویزیون کانال یک به تریبونی برای مجاهدین خلق بدل گشته است. طرحی که احتمالا معامله ای بوده است بین رجوی ها و شهرام همایون تا هم اشرفی ها را از جهنم عراق نجات دهند و هم شهرام همایون با سکه های خلقی ها، اشرفی نشان شود.
۳ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۰۳
تا دیر نشده ببخش و فراموش نکن!
تعظیم می کنم به مجسمه ی رضا شاه فقید که انگلیس ها او را آوردند و ۳۲ سال قرارداد نفت (قرارداد دارسی) را تمدید کرد و نشست و دوباره بلند شد و دست ها روی سینه رو به مجسمه ی محمدرضا گفت: "تعظیم می کنم به مجسمه ی محمدرضا شاه پهلوی که فرمان عزل مرا داد و انگلیسی ها را آورد."
۳ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۲
آزردگی صدای آمریکا از نقش آفرینی مهدوی کنی در رفع اختلافات
آن چه را به عنوان مهم ترین نگرانی اپوزیسیون و از جمله صدای آمریکا و بی بی سی فارسی از بازگشت آیت الله مهدوی کنی علی رغم کهولت سنی ایشان به میانه ی میدان سیاسی و اجرایی نظام می توان برشمرد، مقبولیت سیاسی و به خصوص اخلاقی آیت الله مهدوی کنی در میان قاطبه ی اصول گرایان و بسیاری از اصلاح طلبان و احتمال ...
۲ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۴۸
پرونده باز یک تقلب بزرگ انتخاباتی در آمریکا
به تازگی، پرونده های بایگانی دادستانی ایالات متحده، چگونگی دستکاری در آرای انتخابات ریاست جمهوری در اوهایو در سال ۲۰۰۴ ایالات متحده را فاش کرد. این موضوع "باب فیترکیس" را بر آن داشته تا دست به قلم ببرد و در مطلبی با عنوان "تغییرات غیر منتظره در آرای جرج دبلیو بوش" به شرح آنچه روی داده بپردازد.
۱ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۳۰
وقتی مدینه فاضله ی انگلیسی به نام سیاست فرو می پاشد
گرچه انگلیسی ها خود را پایه گذار لیبرالیسم و ارزش هایی چون آزادی و تساهل می دانند اما برخوردهای اخیر با معترضان در این کشور بسیاری از ادعاها را در منظر افکار عمومی داخلی و بین المللی با پرسش هایی روبرو کرده است.
۲۷ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۲۳
طرح جدید مجلس اشک صدای آمریکا را درآورد
تاسیس رادیو و تلویزیون خصوصی را می توان نقطه ی عطفی در عرصه ی ارتباطات و رسانه در ایران به شمار آورد و اگر این طرح مجلس را دردآورترین مصوبه ی خانه ی ملت برای رسانه های اپوزیسیون از جمله بی بی سی فارسی و صدای آمریکا بخوانیم، سخن به گزافه نرانده ایم.