آرشيو يادداشت
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۲
یک دستفروش در محله منهتن در شهر نیویورک امریکا
مریم ایزدی، پژوهشگر برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه نیواورلئان امریکا در یادداشتی در بی بی سی فارسی با عنوان «دستفروشان و هیولای سد معبر»، سد معبر و تنش میان مغازه داران و دست فروش ها را ناشی از یک وضعیت مدرن دانسته است. این یادداشت، نقدی بر مطلب خانم ایزدی است.
۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
عملیات روانی علیه صنعت هسته ای ایران
دستیابی ایران به انرژی هسته ای هزینه زیادی داشته است. با این حال هزینه کسب دانش و فناوری در مقایسه با هزینه های سیاسی تحمیلی از سوی ابر قدرت ها ناچیز است و پافشاری در بدست آوردن آن، قیمت و ارزش اصلی اش را رقم زده است. در این شرایط زیر سوال بردن ارزش بهره مندی از تکنولوژی هسته ای مردم را دلسرد می کند....
۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۸
وقتی تمام تحلیل های حسین باستانی منتج به «اختلاف میان سران نظام» می شود
افرادی که تحلیل های حسین باستانی در بی بی سی فارسی و یا فضای مجازی را دنبال می کنند، شاهد هستند که او همیشه گزاره های تحلیلی خود را به گونه ای می چیند تا نتیجه آن گزاره های منتج به «اختلاف عمیق میان سران نظام» شود؛ اما این بار این تحلیلگر بی بی سی، کشته های دو حادثه اخیر را دست مایه این سبک از تحلیل ...
۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۹
ابتکار عمل رهبر ایران در مقابل عوام فریبی دولت آمریکا
رهبر معظم انقلاب چند روز پیش در موضع فعالانه آن را نقض برجام دانسته و اعلام کردند، در این صورت آمریکا پاسخ متقابل خواهد دید. ابتکار عملی که قبل از اتمام دوره اوباما توپ را در زمین دولت فعلی آمریکا انداخته که خود را ظاهرا پایبند به برجام نشان می دهد.
۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۵
ایران می تواند بهترین هاب منطقه برای اتصال غرب به شرق باشد
هر دو خبر را اکثر رسانه های فارسی زبان منتشر کردند؛ اما همه ماجرا این نیست. اصلا ماجرا این نیست. همه ما به خوبی می دانیم جنگ به این راحتی ها هم که می گویند نیست. بررسی ایمیل های هیلاری کلینتون نشان می دهد که با وجود هماهنگی نزدیک امریکا و رژیم اسراییلی درباره ایران، در ایالات متحده هم از اسرائیلی ها ...
۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۰
«شرم علیه شرم» در بی بی سی فارسی
بی بی سی فارسی مجموعه گزارش هایی تحت عنوان «شرم» منتشر کرده است که در آن به جرائم جنسی در کشورهای خاورمیانه می پردازد. در ابتدا این چنین بر می آید که هدف محکوم کردن مجرمان جنسی هستند که با تجاوز به افراد و فیلم برداری از آن ها اقدام به اخاذی می کنند. اما در حقیقت بی بی سی متجاوَزین را هم مقصر می داند ...
۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۳
با آمدن ترامپ، VOA رادیکال تر می شود؟
اکنون با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا انتظار می رود که دوباره رویه رادیکال به این شبکه بازگردد و اگر کارمندان نتوانند خود را با آن همراه کنند باید شاهد موجی از اخراج ها در صدای امریکا باشیم.
۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۵
پوپر و سروش، نراقی و لاکاتوش
بر طبق تفسیر لاکاتوشی آرش نراقی، او معتقد است که استادش، دکتر عبدالکریم سروش، در مسیر ظهور یک فرقه تازه یا تاسیس یک دین جدید است.
۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۱
عکس چهار ماهیگیر ایرانی لنج سراج که دزدان دریایی برای خانواده آنها فرستاده‌اند
در نبود یک ساختار سیاسی متمرکز، دزدی دریایی به یکی از بهترین راه های امرار معاش ساکنان سومالی تبدیل شده است. اما ماجرا فقط این نیست.
۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۰
نسخه بی بی سی برای درمان تن فروشی در ایران جواب عکس می دهد
بی بی سی فارسی برای چندمین بار سوژه تن فروشی در ایران را دست آویز انتقاد به قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران کرد. این شبکه با ارائه آمار غیر رسمی مهمترین عامل شیوع تن فروشی را به رسمیت نشناختن آن در جامعه عنوان کرده است. اما آزادی تن فروشی در انگلستان نتوانسته مشکلات تن فروشی را حل کند.
۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۹
جناب اوباما، رقص تانگو نیاز به دو نفر دارد
مشخص است وقتی ایران به تمام تعهداتش پایبند بوده و آمریکا نیز به این موضوع اذعان دارد ولی حاضر نیست که به تعهداتش وفادار بماند از ترامپ می خواهد که توافق را تغییر ندهد و با همین روال پیش برود.
۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۱
آقای باستانی مهاجرت داریم تا مهاجرت!
افسوس که برخی افراد قلم هایشان را در استتار دستگاه فریب رسانه ای می فرسایند بی آنکه بدانند چه خیانتی به بشریت روا می دارند. با آمار و ارقام به تنهایی نمی توان رویداد های انسانی در جهان را تجزیه و تحلیل کرد. توجیه شانه خالی کردن اروپا از زیر بار مهاجران جنگ زده نیز با قیاس نظرات ترامپ و موافقان برگزیت ...
۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۴
BBC توجیه می کند؛ فمینیسم امریکایی شکست خورده
با شکست هیلاری کلینتون، پروژه فمینیستی در امریکا در حالی نتوانسته در 58 دور انتخابات ریاست جمهوری در امریکا یک رییس جمهور زن داشته باشد که در سایر نقاط جهان و به ویژه در اروپا دستاوردهای مهمتری داشته است.
۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۳
خاری در پس نامه رضا پهلوی به دونالد ترامپ نهفته است
تلاش گروهک های ضد جمهوری اسلامی ایران طی حدود ۴۰ سال گذشته فرسایشی شده است تا آنجا که رضا پهلوی که سال ها در پی سلطنت از کف رفته پدرش می باشد را بر آن داشته تا از تمامی ابزارها برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند. با وجو عدم اقبال اقوام ایرانی به سلطنت طلبان، رضا پهلوی برخی گروه های ...
۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۱
رادیو زمانه: انسان ایرانی دردهایش را نمی‌اندیشد بلکه آنها را می‌نالد
حکم نویسنده رادیو زمانه در مهیا بودن فضای این رسانه برای اندیشیدن در مسائل ایران جای اشکال بسیار دارد. به راستی رادیو زمانه معتقد است که توانسته در گام های ابتدایی فعالیت رسانه ای خود، دور از سیاست‌زدگی یا کار سیاسی باشد؟
۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۸
یک تاکتیک رسانه ای برای بعد از فتح موصل
جنگ در موصل به دم داعش رسیده است. بسیاری از روستاهای اطراف پاکسازی شده و نیروهای ائتلاف به کمک آمریکا و روسیه از شرق و حشد الشعبی از غرب تروریست ها را محاصره کرده اند. از چند روز پیش فعالیت های رسانه ای ضد مبارزان شیعه انجام گرفت و امروز نیز اخباری در مورد پلیس عراق منتشر شده که چند نفر را شکنجه و کشته ...
۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
و در این دموکراسی اقلیت ...
بی بی سی فارسی از دقایق ابتدای اعلام نتایج، خطرات روی کار آمدن دونالد ترامپ را گوشزد می کند. تکنیک رسانه ای که چند ماه است جسته گریخته درباره انتخابات آمریکا اعمال می شود، فارغ از اینکه دموکراسی هراسی محسوب می شود، افراط و تفریط های احتمالی در سیستم آینده دولت آمریکا را به گردن رای مردم می اندازد.
۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۸
نقدی بر یادداشت یاسر میردامادی در BBC فارسی
به گمانم اگر آقای میردامادی با این پرسش روبرو باشد، پاسخش همان گفته کارل پوپر است که در آغاز یادداشت این پژوهشگر دینی آمده؛ «اگر حقیقت معیاری می‌داشت ما کمابیش عاِلم مطلق می‌بودیم. اما وقتی می‌خواهیم واقعیاتی را کشف کنیم، باید دوباره و دوباره بکوشیم خطا کنیم.»
۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۵
وارونه نمایی صحبت های رحیم صفوی در بی بی سی
تجزیه کردستان از سه کشور ایران، عراق و ترکیه در سال های گذشته به عنوان طرح خاورمیانه جدید مطرح بوده است. مسائل کرد ها برای رسانه های فارسی زبان همواره خوراک خبری و تبلیغاتی بوده است به طوری که هر اعتراض یا مشکلی در میان اقوام کرد با بزرگنمایی به صورت تنش در جهت دامن زدن به اختلافات قومی نمایش داده می ...
۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
تلاش شهروندان پایتخت امریکا برای داشتن حق رای و نماینده
ساکنان پایتخت امریکا در ناحیه کلمبیا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرسیده اند که نامزدهای کنونی ریاست جمهوری برای محقق ساختن برابری دموکراتیک برای شهروندان ناحیه کلمبیا در کجا ایستاده اند؟