آرشيو يادداشت
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۲
بی بی سی در پی منویات سعودی ها
کشور های اوپک در نشست الجزایر تصمیم به کاهش میزان تولید نفت گرفتند. ایران، لیبی و نیجریه اما طبق رای گیری از این قاعده مستثنی شدند. ایران طی یک سال گذشته صادرات نفت خود را از قریب به ۹۰۰ هزار بشکه در روز به ۲ میلیون افزایش داده است.
۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲
اصرار BBC بر نادیده‌گرفتن سخنان سخنگوی شورای نگهبان
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۲
گشایش گره کور لبنان با دستان «عون»
با انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری لبنان بحران دولت در لبنان پس از ۲ سال رفع شد. هرچند در ابتدا سعد حریری حاضر به پذیرش میشل عون نشده اما تغییر و تحولات چند ماه اخیر در منطقه به نفع حزب الله رقم خورده و چهره تحت حمایت سعودی ها حاضر به ائتلاف با میشل عون مسیحی شد.
۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
شیعیان وارد موصل بشوند یا نشوند؟
موصل آخرین سنگر داعش در عراق رو به فتح است. چند هفته ای است این گروهک تروریستی در شمال غرب عراق به حال احتضار افتاده است. نتایجی که شیعه و سنی در عراق با اتحاد خودشان رقم زده اند مورد توجه رسانه ها است. با این حال بیم آن می رود که شیعه هراسی برای سنی های موصل شیرینی این پیروزی را در کام مردم عراق غیر ...
۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۲
جنگ سرد BBC با رسانه های روسیه بر سر آرمان استقلال اسکاتلند
تاکید BBC بر حمایت روسیه از آرمان استقلال اسکاتلند، یک روی سکه است؛ دولت انگلیس و سازمان رسانه ای بی بی سی از احتمال افزایش سایر رسانه های روسی و تاثیر آنها بر افکار عمومی نگرانند. اما روی دیگر سکه چیست؟
۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴
بررسی ظلم سیستماتیک به اقلیت های دینی در ایران
در دوره مشروطه که اولین بار حقوق اقلیت ها در مجلس شورای ملی آن زمان مطرح شد، آیت الله بهبهانی نمایندگی کلیمیان و آیت الله طباطبایی وکالت ارامنه ایران را به عهده گرفتند. در آن زمان زرتشتیان تنها اقلیت مذهبی بودند که اجازه‌ی داشتن نماینده مستقیم داشتند. بعد از انقلاب اسلامی ایران علی رغم جمعیت کمتر از ...
۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۸
کشورهای اروپایی در باغ سبز سال پیش خود را به یکدیگر پاس می دهند
رسانه هایی که یک سال پیش، در باغ سبز اروپا را به پناهجویان نشان می دادند، امروز این در باغ سبز را به یکدیگر پاس کاری می کنند و هیچ مسئولیتی در قبال تبلیغات اشتباه خود نمی پذیرند.
۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۰
سروش در بازی بی بی سی است یا بی بی سی در بازی سروش؟
اشتراک بی بی سی فارسی و عبدالکریم سروش در نقد جمهوری اسلامی ایران و نظام ولایت فقیه یک اشتراک تاکتیکی است و وقتی دقیق تر نگاه می کنیم در می یابیم سروش به نوعی حکومت دینی معتقد است که در آن دین و دموکراسی نه تنها با یکدیگر متناقض نیستند که لازم و ملزوم یکدیگرند. از این رو باید پرسید پس دلیل تعریف و تمجید ...
۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۷
رقابت BBC با VOA در داستان اتهام سعید طوسی
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۱
ممنوعیت مشروبات الکلی در عراق و نگرانی شبکه‌های ماهواره‌ای
بی بی سی نگران حقوق اقلیت مسیحی است. من و تو نگران افزایش استفاده از مواد مخدر به عنوان جایگزین مشروب است. صدای آمریکا نیز نگران نقض قانون اساسی در عراق است.
۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۸
«سینمای زنان افغانستان» بکر ولی رقابتی
برپایی جشنوراه فیلم زن افغانستان در کابل و حضور سه سینماگر معروف زن ایرانی در هیئت داوران این جشنواره نشانه های خوبی از ارتباط دو همسایه دیرین همزبان در مسائل فرهنگی است. به دلیل مجاورت دو کشور، کار صنعت سینمای ایران در به دست آوردن سهم بیشتر از بازار سینمای افغانستان نسبت به کشور های غربی به مراتب ...
۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۳
کارزار انتخابات دمکراسکسی برای جذب رای
در مناظره اخیر، ترامپ با علم به اینکه احتمالا هیلاری کلینتون در مناظره فساد جنسی اش را به رخ می کشد، پیش از برگزاری مناظره در یک کنفرانس خبری از زنانی که مورد تجاوز بیل کلینتون قرار گرفته اند می خواهد تا از خود دفاع کرده و تلویحا هیلاری کلینتون را به دلیل سیاست بازی و حساب گری بابت کنار آمدن با خیانت ...
۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
خط بی‌بی‌سی در ماجرای مسابقات شطرنج زنان
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۹
رویای دست یافتنی
چندی پیش بی بی سی فارسی در تحلیلی مدعی شده بود که ایران به رشد اقتصادی مد نظرش در برنامه توسعه ششم دست نخواهد یافت. بی بی سی رشد منفی ایران در زمینه ساخت و ساز و صنعت را دلیل این تحلیل خود خوانده بود و گزارش مرکز پژوهش های مجلس را هم به زیر سوال برد.اما شواهد نشان می دهد که ایران می تواند به چشم انداز ...
۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
بازی با عواطف، راه حل سوریه نیست
بمبارانی که در آن کودکان و زنان بی گناه قربانی باشند در هیچ نقطه دنیا و برای هیچ قومی پسندیده نیست. اما وقتی تصاویر و گزارش های بمباران از دریچه دوربین های جهت دار نمایش داده می شوند به صداقت کارگردان باید شک کرد. راه حل سوریه نمایش مظلوم نمایی برای مردم خسته از جنگ این کشور نیست. اگر بود طی این سالها ...
۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۵
بدگمانی بی بی سی فارسی به رشد اقتصاد ایران بی مورد است
مرکز پژوهش های مجلس گزارشی منتشر کرده است که در آن رشد اقتصادی ایران در سال جاری را ۶.۶درصد برآورد شده است. بی بی سی فارسی در تحلیل این گزارش گفته بعید است ایران به رشد اقتصادی ۸ درصدی مدنظر در برنامه توسعه ششم دست یابد و این یک رویا است.
۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۲
اجلاس نفتی الجزیره و استاندارد حافظه کوتاه مدت بی بی سی
عربستان سعودی مخالف بازگشت به سهمیه خود طبق توافق های اوپک است اما ایران توانسته با سرعت تولید نفت خود را افزایش دهد و مشتری های خود را باز گرداند؛ امری که برای عربستان سعودی قابل پیش بینی نبود.
۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۱
خطای حسین باستانی در تحلیل رابطه سپاه و ارتش
در سالروز هفته دفاع مقدس و شروع مانور نظامی مشترک ارتش و سپاه ایران، حسین باستانی کارشناس بی بی سی فارسی سری به خاطرات جنگ زده و بررسی کرده چرا ارتش اول انقلاب به قول او کارآمد نبوده است. این بررسی فارغ از صحت و ثقم ادعا های انجام شده از این جهت اهمیت دارد که دو نیروی اصلی دفاعی ایران یعنی سپاه و ارتش ...
۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۶
انحراف اذهان
بی بی سی فارسی در گزارش تحلیلی عنوان کرده بود که اقدام مشترک آمریکا و روسیه به نفع حکومت بشار اسد است. بی بی سی معتقد است که آمریکا با دولت سوریه و روسیه به مصادیق مشترکی از دشمن دست یافته اند. اما حمله دیروز آمریکا به ارتش سوریه تحلیل بی بی سی را خراب کرد.
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۰
از بن بست تیرانا به بزرگراه پاریس و تکرار تاریخ
تغییر فصلی که ممکن است سازمان مجاهدین را از بن بست تیرانا در آلبانی - به تعبیر بی بی سی - باز هم به بزرگراه پاریس بکشاند. بازگشتی که قبلا هم رخ داده بود اما سرانجام دیگری یافت.