آرشيو گزارش
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳
مجاهدین خلق؛ پشت پرده تحریم سپاه توسط آمریکا
نیم نگاهی به رسانه فارسی زبان دولت آمریکا (VOA) پس از پیروزی ترامپ و باز شدن پای مجاهدین خلق به سالن های کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا، از نقش این اپوزیسیون ایران برای تنظیم تحریم های جدید و قرار دادن سپاه در «لیست سازمان های تروریستی آمریکا» حکایت دارد.
۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۲
آل سعود در گزارش BBC از بحران انسانی یمن جایی ندارد
با گذشت بیش از دو سال از جنگ، بیش از ۵۰ درصد از بیمارستان های و زیر ساخت های بهداشتی و درمانی یمن به دلیل حملات جنگنده های سعودی از کار افتاده اند و همین موضوع باعث گسترش قحطی و وبا در یمن شده، با این حال BBC فارسی عربستان را عامل بحران انسانی یمن معرفی نمی کند.
۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۸
بازتاب بازداشت حسین فریدون در BBC و VOA و دیگر رسانه ها
اما برخلاف ادعاهای BBC، غلامحسین کرباسچی٬ شهردار سابق تهران و دبیرکل حزب کارگزاران٬ در گفت‌وگوی بی‌بی‌سی با او، تفسیر BBC را از بازداشت آقای فریدون به عنوان تقابل دو طیف اصلی در حکومت ایران رد کرد و گفت که باید صبر کرد تا قوه قضاییه به این موضوع رسیدگی کند.
۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
وقتی ضدانقلاب با پول امارات، مدعی نقض حقوق بشر در ایران می شود
انتشار ایمیل های هک شده سفیر امارات متحده عربی در آمریکا نشان می دهد، که امارات برای فشار اقتصادی برروی ایران، برخی از موسسات حقوق بشری وابسته به اسراییل را تطمیع کرده تا موجبات انزوای اقتصادی و سیاسی ایران را فراهم کند.
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹
2030، سند آموزشی که حتی آمریکا آن را اجرا نمی کند
BBC فارسی در واکنش به اظهارات رهبر ایران، با معرفی سند 2030 یونسکو به عنوان «ستون فقرات توسه پایدار سازمان ملل»، آن را فرصتی برای آموزش کودکان، جوانان و بزرگسالان، فارغ از هرگونه جنسیت، زنگ، نژاد و مذهب و با تاکید بر برابر جنسیتی زن و مرد معرفی کرد. این در خالی است که برخی کشورهای اروپایی با انتقاد ...
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۴
بخش های عربی و انگلیسی BBC، خلیج فارس را چه می نامند؟!
جالب است بدانید، در بخش عربی BBC از عبارت های «خلیج» و یا «خلیج عربی» به جای خلیج فارس استفاده می شود.
۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵
نتیجه نظرسنجی VOA درباره حق نامزدی زنان در انتخابات آینده
مخاطبان صدای آمریکا در حالی بیشترین رای را به گزینه «نظری ندارم» دادند که این شبکه، جزو معدود رسانه های فارسی زبانی است که به صورت ثابت، برنامه های مختلف تلویزیونی با محوریت «حقوق زنان» و «نشر تفکرات فمینیستی» را از آنتن خود پخش می کند.
۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
خودسانسوری VOA، بعد از اعتراض مخاطبان
به نظر می رسد صدای آمریکا پس از مشاهده این نارضایتی مخاطبان از پوشش اخبار مرتبط با مجاهدین خلق، رویه خبری خود را به سمت رضا پهلوی تغییر دهد.
۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۲
چرا BBCفارسی علیرغم اخذ بودجه دولتی، آگهی بازرگانی منتشر میکند؟
تلاش BBC فارسی برای نمایش عدم وابستگی به هزینه های دولتی و پول مالیات دهندگان انگلیسی در حالی صورت می گیرد که در سال هایی که انگلیس به دلیل رکود اقتصادی، بودجه کل BBC را کاهش داده بود، تولید برنامه و درپی آن هزینه های BBC فارسی به مراتب بیشتر ازگذشته شده بود.
۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۹
وقتی یکی از حامیان حمله به ایران در انتخابات شوراها  ثبت نام می کند
بر خلاف انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، که صلاحیت نهایی کاندیداها را شورای نگهبان مشخص می کند، بررسی صلاحیت کاندیدای شورا های شهر و روستا بر عهده این نهاد نیست و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها متشکل از پنج نفر و مسئولیت هیات نظارت هر استان هم بر عهده سه نفر است.
۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۹
فکر می کنید چند نفر در نظرسنجی صدای آمریکا شرکت می کنند؟
با بررسی منبع نظر سنجی که توسط easypolls.net (سایت سرویس دهنده ابزار وب) که در صفحات اجتماعی برنامه «افق نو» بارگذاری شده است، تعداد نفراتی که در نظرسنجی برنامه «افق نو» صدای آمریکا شرکت کرده اند بسیار قابل توجه است.
۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۸
وقتی که BBC ناوهای آمریکا در خلیج فارس را موجب امنیت منطقه، و انیمشین تولید ایران را باعث جنگ افروزی معرفی می کند
اگرچه گزارشگر بی بی سی تاکید دارد که در این انیمیشن، ایران در دفاع در برابر حمله آمریکا به تاسیسات هسته ای، به ناو آمریکایی حمله می کند اما حتی بی بی سی، دفاع ایران از خود در یک انیمیشن فرضی را برنمی تابد و دفاع ایران از خود را تحمل نکرده و آن را جنگ طلبانه می خواند.
۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵
چرا رسانه های فارسی کشورهای ناتو، جنگ یمن را «جنگ داخلی» معرفی می کنند؟
یکی از تحلیلگران مقیم لندن، علت این اقدام هماهنگ رسانه های فارسی زبان کشورهای ناتو را، تجارت اسلحه کشورهای متبوع این رسانه ها با عربستان سعودی معرفی می کند.
۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
"آنکه میگوید پول مناطق محروم در سوریه خرج شده خائن است"
انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری)، می‌گوید طی پنج سال گذشته صادرات تجهیزات نظامی به کشورهای خاورمیانه، در مقایسه با دوره مشابه، ۸۶ درصد رشد کرده‌ و کشورهای این منطقه نزدیک به ۳۰ درصد کل وادرات را به خود اختصاص داده‌اند.
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۱
جنگ نیابتی انگلیس و روسیه در BBC و اسپوتنیک
همزمانی تاسیس رسانه های روسی در اسکاتلند با همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا و ادعاهای این سایت مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات اسکاتلند بی شباهت با تاسیس تلویزیون BBC فارسی چند ماه قبل از انتخابات 88 و پمپاژ ادعای تقلب در انتخابات، نیست!
۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۲
آخرین وضعیت نازنین زاغری و نرگس کلباسی اشتری
هر دو اما شهروندان زندانی ایرانی - انگلیسی هستند. با این حال، دولت انگلیس و به طور مشخص تر، وزارت امور خارجه این کشور به خانم کلباسی اشتری اهمیتی نداده و تلاشی برای آزادی او نکرده است. همین رویه در بی بی سی فارسی نیز تکرار شده؛ اما در مورد خانم زاغری چنین نبوده.
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۸
واکنش خارج نشینان به فوت آیت الله رفسنجانی
درگذشت حجت الاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی واکنش های زیادی را در میان جریان اپوزیسیون به همراه داشت. اهمیت این خبر با توجه به دانستن نقش و جایگاه مهم ایشان در ساختار جمهوری اسلامی مشخص می شود. این مهم باعث شده تا بسیاری از چهره های رسانه های فارسی زبان خارجی واکنش های مختلفی نسبت به این موضوع ...
۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۵
BBC و VOA درباره رونمایی از منشور حقوق شهروندی چه گفتند؟
رادیو فردا همچنین پرسیده که آیا این منشور ضمانت اجرایی دارد؟ این سوالی است که بی بی سی، صدای امریکا و رادیو زمانه نیز پرسیده اند. در عین حال در میان رسانه های خارج از کشور، دویچه وله فارسی تندترین نقدها را به این منشور داشت.
۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۶
دونالد ترامپ در پاکستان به دنیا آمده؟
به گزارش شبکه‌ای تلویزیونی، دونالد ترامپ در واقع در پاکستان به دنیا آمده است. این شبکه تصویری هم از کودکی آقای ترامپ در پاکستان منتشر کرده است. این گزارش را به عنوان یک خبر همرسانی می‌کنید؟
۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۸
رادیو فردا: نگاه ننگ آلود به تن‌فروشی، ساخته انسان است، نباید اسیر آن بمانیم
وی نگاه ننگ‌آلود به تن‌فروشی را حاصل مجموعه قواعدی می‌داند که انسان‌ها به اقتضای یک سری نیازها و مناسبات برساخته‌اند که ما نباید هنوز اسیر آنها باشیم و به نحو سنتی آن مجموعه اخلاقیات را ادامه دهیم. وی معتقد است قواعد اخلاقی، موجب تخریب و شکست لذت تنانه می‌شود که ممکن است از لحاظ روانی آسیب‌زا باشد.