آرشيو مقاله
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۱۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴
«احتمال» حمله شیمیایی: بهانه جدید حمله به سوریه یا خودزنی معارضان
آیا «احتمال» استفاده دولت سوریه از بمب های شیمیایی می تواند مانند «احتمال» وجود سلاح های کشتار جمعی در عراقِ زمان صدام، بهانه ای برای شروع جنگ باشد؟!
۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۵
حسین باستانی به دنبال دفاع از احمدی نژاد بود؟
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶
ایران چه نقشی در روابط بین ترامپ و پوتین خواهد داشت؟!
ترامپ که در زمان تبلیغات انتخاباتی و پس از پیروزی بر هیلاری کلینتون، توافق هسته ای را «یکی از بدترین توافقات عمر» خود نامیده بود، شب گذشته در گفتگو با فاکس نیوز نیز تاکید داشت این توافق باعث شده جمهوری اسلامی «جسورتر» شود.
۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۱
لطفا دچار سندرم استکهلم نشوید!
شبنم مددزاده یکی از افرادی است که به جرم همکاری با مجاهدین خلق دستگیر شد، ولی رسانه های فارسی زبان و شبکه های اجتماعی از او به عنوان «فعال دانشجویی» یاد می کردند. مددزاده پس از آزادی از ایران خارج شد و علنا به ادامه همکاری با مجاهدین خلق روی آورد.
۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶
در دوره ترامپ چه بر سر صدای آمریکا خواهد آمد؟
صدای آمریکا که از نظر کیفیت برنامه در سطح قابل قبولی نبود طی سال های اخیر تلاش کرد با توسعه فضای سیاسی رایج در رسانه های آمریکا علیه ایران که معمولا آشکارا جمهوری اسلامی ایران را تروریست، حامی تروریسم و ضد حقوق بشر معرفی می کنند فاصله بگیرد و با استخدام سردبیرانی از بی بی سی فارسی به سمت جذب مخاطبان ...
۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۶
توجیه ۳۹ سال تباهی به نام هنر
داستان زندگی ماریا اشنایدر از آن زمان که در نخستین فیلم جدی اش در سال ۱۹۷۲ مورد تجاوز قرار گرفت تا زمانی که در سال ۲۰۱۱ فوت کرد ۳۹ سال آیینه تمام نمای افتضاحی است که بی اخلاقی بر سر نسل ها دختر آورده است. تیرگی هایی که شیک توجیه می شوند، کاسبی ۴۰ میلیارد دلاری برای صاحبان صنعت سینما بهمراه دارد و شهرت ...
۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵
خلاص شدن انگلیس از حقوق بشر فرمایشی و شروع تجارت اسلحه
سفر ترزا می به منطقه خاورمیانه و اظهارات ضدایرانی او برای آتش افروزی دوباره در منطقه، نمی تواند بی ربط با برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باشد.
۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۰
روح زنانگی فدای برابری دلاری
بی بی سی فارسی نابرابری دستمزد زنان با مردان در ایران را مهمترین بی عدالتی علیه زنان می خواند. فرناز قاضی زاده مجری شبکه بی بی سی با ارائه گزارشی از روند برابری حقوق زن و مرد در انگلیس می گوید که در این کشور رعایت قانون برابری حقوق زن و مرد اجباری است در عین حال زنان ۱۷.۵ درصد کمتر از مردان دریافت می ...
۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۶
مصونیت پارلمانی و مساله تعقیب قضایی نمایندگان در ایران
اغلب نظام‌های حقوقی و کشورهای مختلف اصل عدم مسئولیت نمایندگان را پذیرفته‌اند اما همه کشورها درباره اصل تعرض‌ناپذیری همسو نیستند. چنانچه این اصل در بسیاری از نظام‌های حقوقی آنگلوساکسون، به دلیل استقلال بسیار زیاد دادگاه‌ها اجرا نمی شود.
۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۲
«رای گیری پیش از موعد» تکنیکی برای افزایش مشارکت
نرخ مشارکت مردمی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۴۰ سال گذشته حدود ۵۰% بوده است. با این حال انتخابات پیش از موعد در برخی ایالت ها تا دو هفته قبل از برگزاری انتخابات رسمی امکان رای دادن را فراهم می کند. صدای آمریکا می گوید صف های رای گیری پیش از موعد شلوغ است.
۱۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۸
این تعریف شیک از همجنس بازی، نقض غرض است!
اعتراف به همجنس گرایی یک اسقف بریتانیایی برای کلیسای این کشور دردسر ساز شده است. بی بی سی فارسی در گزارشی این مسئله را عنوان کرده که این اسقف از رابطه جنسی پرهیز کرده و ازدواج هم نکرده است. همزمان یک مجری زن من و تو نیز اعلام کرده همجنس باز نیست ولی همجنس گرا است. این در حالی است که عدم برقراری رابطه ...
۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۳
حکومت‌های سکولار چگونه میان اقلیت‌ها تبعیض می گذارند
سکولارها مدعی هستند به سبب احترامی که برای اراده و اختیار انسان قائلند و از طرفی ایمان را امری اختیاری می‌دانند، نمی‌توان امور دینی را به قوانین ملزم از سوی دولت تبدیل کرد؛ بنابراین حکومت‌ها باید نسبت به این قبیل مسائل بی‌طرف بمانند. این منطق چه‌‌اندازه درست است و آیا در عمل اجرا می‌شود؟
۱۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴
القای اختلاف بین دولت و سپاه؛ بی‌بی‌سی چه سودی می‌برد؟
به نظر می‌رسد بی‌بی‌سی فارسی سعی دارد با القای دوگانگی و اختلاف‌نظر سران نظام در سیاست خارجی و قرار دادن دولت حسن روحانی در مقابل سپاه و رهبری، هرگونه اخلال در روند اجرای برجام را که مانع رسیدن به دستاوردهای اقتصادی ملموس برای مردم می‌شود، متوجه رهبری کرده و کارشکنی و خلف وعده آمریکا را به محاق فراموشی ...
۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۲
بررسی ادعای بی‌بی‌سی درباره ارتباط آیت‌الله خمینی با آمریکا
دو روز قبل از سالگرد درگذشت امام خمینی، بی‌بی‌سی فارسی مدعی می‌شود به سندی از کتابخانه ریاست جمهوری جیمی کارتر دسترسی پیدا کرده که در آن آیت‌الله خمینی طی پیامی به دولت کندی اعلام کرده که با منافع آمریکا در ایران مخالفتی ندارد و بر عکس، حضور آمریکا را در ایران برای ایجاد توازن در برابر شوروی و بریتانیا ...
۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۲
استکبارستیزِ مظلوم
در چند روز اخیر بی بی سی فارسی بارها طی گزارش ها و مقالاتی سعی در ایجاد شبهه در خصوص شخصیت امام خمینی (ره) کرد. از روز ۱۲ خرداد تا 16خرداد روزی یک مطلب در این خصوص کار کرده است.
۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۵
اعطای نشان شوالیه به عباس افندی معروف به عبدالبهاء توسط دولت انگلستان
"با آن‌که مسلمانان به مسیحیت، در مقام دیانتی الاهی و آیینی ابراهیمی احترام می‌گذارند، ظهور محمد پیامبر اسلام را نشانه‌ و نقطه‌ پایان تاریخ اعتبار و حقانیت آن می‌انگارند. بر همین قرار، بهائیان نیز پیدایش آیین خود را به معنای آغاز دوران تازه‌ای در تاریخ قدسی می‌شناسند که در آن آیین بهائی یگانه دین الاهی ...
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹
چرا BBC حقوق شهروندی بهائیان را پی‌گیری می‌کند؟
به نظر می‌رسد حقوق شهروندی مورد اشاره بی‌بی‌سی، با حق ابراز هویت و تبلیغ بهائیت، مترادف در نظر گرفته شده‌ و حقوق شهروندی ظاهری است که در باطن خود حق تبلیغ برای بهائیت را پی‌گیری می‌کند.
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۸
ماموریت بی بی سی فارسی برای زبان انگلیسی
چراکه زبان علم زبان دانشمندان است و نه زبان سیاست مداران و نظامیان. در حالی که جنگ جهانی دوم با بمب اتم آمریکا تمام شد و حق وتو اولین سلب کننده آزادی اندیشه به عنوان محصول قلدری متفقین شناخته می شود. چطور می شود با زور اسلحه و پول های باد آورده از غارت الماس آفریقا و نفت خاورمیانه در سازمان ملل قانون ...
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
نرود میخ آهنین در سنگ بی بی سی
شبکه بی بی سی که قدیمی ترین رسانه در جهان محسوب می شود چه تلاشی برای جلوگیری از عامل اصلی تحریک ناصحیح و غیر طبیعی غریزه جنسی که افراط در آن به کودک کشی می انجامد کرده است؟
۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۲
ایران و خاورمیانه جدید
باراک اوباما گفته است که تصمیمی برای حمله نظامی از طریق زمین به خاک سوریه را ندارد. این تصمیم برای خاورمیانه بسیار خوشحال کننده است چراکه یک قدم کوچک در مسیر استقلال سیاسی کشور های مسلمان خاورمیانه محسوب می شود.