آرشيو مقاله
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۹
بی‌بی‌سی، خط قرمز یا اظهارات عمومی؟
اظهارات اخیر بی‌بی‌سی فارسی و موضع متفاوت آن با سایر رسانه‌ها پیرامون "ترسیم خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای توسط رهبر ایران" تامل برانگیز است. رسانه ایران در ادامه به دو موضع تامل برانگیز بی‌بی‌سی در مورد بیانات اخیر رهبر انقلاب می‌پردازد.
۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۸
دولت انگلیس: بی بی سی فارسی منبع کسب اطلاع رهبران سیاسی ایران!
به گواهی اسناد ویکی لیکس دولت انگلیس گمان میکند بی بی سی منبع اطلاع رسانی برای رهبران و فعالان سیاسی ایران قرار گرفته است.دقیقا به همین دلیل است که از یک سو بی بی سی به شدت توسط دولت انگلیس حمایت شده و هزینه های سنگین (مانند پخش از چند ماهواره) آن تقبل میشود و از سوی دیگر در سیاستهای ادیتوریال خود با ...
۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۳
شادی مردم بعد از برد ایران در مقابل آمریکا در خیابانها
بار سیاسی که بی‌بی‌سی در مطالبش در این مقطع از زمان به این هماورد ورزشی داده نشان از یک نوع بهره‌برداری سیاسی جهت نیل به اهداف این شبکه است.
۲۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۵
تفاوت اصلاح طلبی از نظر بی بی سی تا نظر مصطفی ملکیان
نگاهی به معنای گزاره هایی که از سوی بی بی سی فارسی درباره جنبش سبز نشان میدهد که آن معنایی که بی بی سی به کلمه "اصلاح طلبی" بار میکند معنایی است متفاوت با انچه که تئوریسینهای سرشناس اصلاح طلب در ذهن دارند.
۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۶
نگاهی به تغییرات رویکرد بی بی سی فارسی درباره "حضور ایران در عراق"
رویکرد بی بی سی درباره نقش ایران در عراق همواره تابع سیاستهای دولت انگلیس بوده است. در سالهای قبل ازتاسیس بی بی سی فارسی ،سرویس جهانی بی بی سی تنها در مستند "ایران و غرب"بمب گذاری هایی که در عراق اتفاق میافتاد به ایران نسبت داد و آنرا واکنش در برابر تحریمها قلمداد کرد. از زمان تاسیس بی بی سی فارسی ...
۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۰
شورشی که به نظر BBC جنبش نشد
موجی از رادیکالیسم در اَعمال جامعه متبلور شد که همین مهم‌ترین عامل برای سلب انگیزه از بسیاری از مشارکت‌کنندگان در حرکت‌های اعتراضی بعدی شد و در حقیقت موجب بازماندن از حصول اهداف اولیه به دلیل عدم استمرار گردید و این شورش اجتماعی به جنبشی اعتراضی مبدل نگردید.
۱۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۹
تصویری منتسب به ملامحمدعمر رهبر طالبان در افغانستان
ایجاد شائبه به رسمیت شناختن طالبان توسط دولت ایران از طریق بی‌بی‌سی یک القای رسانه‌ای در افکار عمومی و یک تاکتیکِ عملیات روانی است.
۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۴
صدای ما را همچنان از لندن می‌شنوید!
تغییرات گسترده در نیروی انسانی صدای آمریکا و تنش بین کنگره و دولت ایالات متحده در سال‌های اخیر نشان از اختلافات زیادی بین سیاستگزاران آمریکا در نحوه تأثیر گذاری این رسانه بر حوزه های تعریف‌شده‌اش دارد.
۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۱
تصویر هتل تارا در روز تجمع
پژوهشگر مسائل مربوط به حقوق اقلیت ها در آکادمی اروپایی (Eurac) در میزگردی پیرامون همین موضوع در تلویزیون یورونیوز معتقد است که کلیدواژه این تجمع، "تجاوز مامور امنیتی" بوده است.
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۶
سرباز ارتش سرخ در حال اهتزاز پرچم شوروی بر فراز پارلمان آلمان
"پروفسور میریام گرهارد" مورخ مشهور آلمانی در کتاب جدید خود که بر پایه گردآوری گزارشات عینی و نقلی شاهدان شکل‌گرفته، دیدگاه‌هایی افشاگرانه از نقش گسترده دیگر کشورهای متفقین به‌خصوص بریتانیا و آمریکا در تجاوز به زنان در فتح آلمان و مخصوصاً نواحی غربی آن کشور ارائه شده است.
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۶
ایران و بریتانیا؛ کدام مقصر ترند؟
به بی بی سی فارسی باید یادآوری کرد که اگرچه تبریک نوروزی آقای کامرون حرکتی مثبت از سوی ایشان برای برقراری مجدد روابط قلمداد می شود اما بهتر نیست این شبکه به علت و سرمنشأ اصلی برهم خوردن روابط دیرین این دو کشور یعنی تحریم بانک مرکزی و بلوکه شدن دارایی های ملت ایران، مراجعه و در صدد رفع آن باشد؟
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۷
گزارش خبرنگار BBC از نیروی نظامی عربستان
بی بی سی بنا بر کدام استاندارد گاهی داعیه دفاع از ملت ها را دارد (و علیه دولت ها برمی آشوبد) و گاهی در دفاع از دولت ها علیه ملت ها می خروشد؟
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۸
تعریف سنت و مدرنیته ی آل سعود از نگاه بی بی سی
پادشاه جدید عربستان در اقدامی متهورانه ولیعهد و برخی وزرا را به طوری تغییر داده است که آینده روابط این کشور با ایران را سخت تحت تاثیر قرار می دهد. بی بی سی فارسی این تغییرات را سنت شکنی گشایش موقعیت های جدید خواند.
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۹
لوزان، نیویورک، تهران زیر تیغ بی بی سی
بی بی سی فارسی البته تاکنون اظهارنظر صریح درمورد رضایتش از توافق ایران و غرب نکرده اما به نظر می آید که این شبکه هیچ دوست ندارد مخاطبان اخبار تحریم در داخل ایران را از دست بدهد.
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۴
جنگ یمن و چند پرسش از BBC
در مورد نحوه پوشش اخبار حمله نظامی سعودی به یمن، رویکرد شبکه بی بی سی به این واقعه جای تامل و سوال دارد
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۱
اتحاد نامقدس؛ بررسی استانداردهای BBC
ماه گذشته اتفاقی رقم خورد که قابل تأمل است. گروه تروریستی موسوم به داعش، بیعت ابوبکر شیکاو، رهبر بوکوحرام را پذیرفت. ماجرایی که سرفصل خوبی را برای بررسی استانداردهای رسانه‌ای بی‌بی‌سی به دست می‌دهد؛ اما چگونه؟
۱۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۷
ایران؛ تنها سوژه‌ی بی‌بی‌سی برای فرار مالیاتی
تحلیل‌های بی‌بی‌سی فارسی در حالی ایران را سوژه‌ی متداول فرار مالیاتی قرار می‌دهد که تحليلگران اقتصادي اروپا رقم هزار ميليارد يورو فرار مالياتي در سال را براي دولت های اروپایی رقم بسيار بزرگي مي‌دانند. اين ميزان فرار مالياتي در حقيقت معادل نصف توليد ناخالص داخلي کشور بزرگي همچون ايتاليا و نزديک به شصت ...
۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۰
شکست ایدئولوژی داعش و بی بی سی در نبرد سوریه
این مسئله آن‌قدر برای این شبکه مهم است که مهم‌ترین برنامه خبری روزانه‌اش-۶۰دقیقه – را یک‌بار به مسئله سکسیم اختصاص داد. حتی سردبیر این بخش خبری دکور/ آرایه ی این برنامه را یک‌شب به دلیل پرداختن به همین موضوع تغییر داد.
۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۷
دموکراسی سلطنتی وبال گردن بی بی سی فارسی
BBC به نقش ملکه نیز اشاره ای کرد و گفت : « ملکه در این کشور، صرفا سمتی تشریفاتی دارد. بر اساس سنت هر سال مجلس را بازگشایی می کند و بودجه سالانه را اعلام می کند، اما همان را هم نخست وزیر برای او می نویسد. مجلس عوام، بر مجلس اعیان هم ارجحیت دارد.»
۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۵
عدالت اجتماعی با طعم بی‌بی‌سی فارسی
اما به نظر می‌رسد دست‌پخت رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی برای مواضع داخل و خارج از ایران، طعم مشترکی ندارد. از یک سو طرح افزایش مالیات برای آن‌چه عدالت در آمریکا اعلام می‌شود را تمجید می‌کند و از سوی دیگر آن را برای ایران مورد نکوهش قرار می‌دهد.